Gyülekezik a tömeg az Alkotmány utcában
Tüntetések, demonstrációk napja lesz délutántól. 4 nagy szakszervezeti szövetség tart országos forgalomlassító akciót. A fővárosban és a megyeszékhelyeken is autókonvojok haladnak majd a forgalomban, és több városban lesznek tiltakozó gyűlések is. Budapesten a Hősök teréről délután 3-tól indul a menet az Andrássy úton át Budára, majd vissza. A demonstrációra vidékről is érkeznek "bohócforradalmárok" - tudta meg a helyszínen Fórizs Mátyás, a Klubrádió tudósítója.
A Tettrekész Szakszervezet nyugdíjas rendőrei arra hívják fel a helyszínen tartózkodó civilek figyelmét, hogy az ő nyugdíjuk megkurtítására is sor kerül hamarosan - jelentette a Klubrádió tudósítója a helyszínről. Jelenleg gyülekezik a tömeg az Alkotmány utcában, a demonstráció hivatalosan 15 órakor kezdődik.
Az MSZOSZ, az Autonómok, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés és a Liga több ezer ember mozgósítását tervezi és az remélik, hogy néhány órára megbénítják az országot. Az érdekképviseletek tiltakoznak, a munka világát érintő kormányzati lépések miatt, így például sérelmezik az Országos Érdekegyeztető Tanács megszüntetését, és munkabérek csökkentését is.
Tárgyalásokat sürget a kormánnyal az MSZOSZ vezetője. Pataki Péter szerint most a legfontosabb, hogy a szakszervezetek egységesen lépjenek fel.
A Liga már a következő tiltakozó akcióra készül - erősítette a
KlubrádiónakGaskó István elnök, aki korábban azt mondta, hogy támogatják a június 29-re meghirdetett sztrájkokat is. Szerinte a sorozatos fellépések egymást erősítik majd.Országos, kiemelt készültséget rendeltek el a rendőrségnél, és mindenkit berendeltek az állományból, a mára meghirdetett, úgynevezett bohócforradalom előtt. A rendvédelmisek sztrájkbizottságának két korábbi vezetője azért hirdetett demonstrációt a Parlamenthez közeli Alkotmány utcába, mert már nem láttak esélyt a tárgyalásos eredményre a kormány által szorgalmazott nyugdíjszigorítások ügyében. A tiltakozás elnevezése Orbán Viktor egyik kijelentésére utal, amikor a miniszterelnök a vele tárgyaló delegáció kérésére azt mondta, hogy azt majd továbbítja a bohócügyi államtitkárának.
Árok Kornél és Kónya Péter magánemberként indította az akciót. Az egyenruhás szakszervezetek ezekhez hivatalosan nem csatlakoztak, sőt a honvédszakszervezet a szaktárcával együtt kifejezetten elítélte a demonstrációt. A kezdeményezők szerint azonban a tagság mellettük áll és sok civil szervezet, és magánember is elmegy majd bohócruhában, hogy jelképesen visszavonja a Fidesz - KDNP kétharmados többségét - nyilatkozta a Klubrádiónak Árok Kornél, aki a tűzoltók szakszervezetének egyik vezetője.
Hozzátette, hogy a délutáni szavazás után este 8–kor a Sándor Palotához indulnak és nyilvánosan eredményt hirdetnek. Szerinte rendben zajlik majd a demonstráció, bár arról ő is hallott, hogy esetleg úgynevezett szabadcsapatok is rájuk csatlakoznak majd.
Családtagjaikat küldik majd a rendőrök, mert ők nem vehetnek részt a délután bohócforradalomban – így tudja az egyik szervező Kónya Péter, aki sajnálatosnak tartja a teljes állománynál elrendelt készenlétet, amellyel gyakorlatilag megtiltják, hogy a rendőrök kifejezhessék véleményüket.
Számos civil csoport, így az Egymillióan a Sajtószabadságért nevű, Facebook-on alakult mozgalom és Demokratikus Charta soraiból is érkezhetnek támogatók a mai kormányellenes demonstrációkhoz. Az ágazati szakszervezetek soraiból a Vegyipari Dolgozók Szakszervezete pedig a szakszervezeti akció mögé sorakozik fel.