Gulyás Gergely elárulta, mennyibe kerül a kormánynak a 2 gyerekes anyák szja-mentessége

Csütörtökön a kormányinfón Gulyás Gergely beszélt a 2 és 3 gyerekes anyák szja-mentességéről, és a Pride is szóba került.

2025. február 27., 15:40

Szerző:

Ismét kormányinfót tartottak, ahol többek között szóba került Orbán Viktor szombaton elhangzott ígérete, miszerint a jövőben bevezetik a szja-mentességet a 2 és 3 gyerekes anyák esetében is. Gulyás Gergely a sajtó kérdéseire válaszolva elárulta, hogy ennek milyen hatása lesz a költségvetésre, írta meg az MTI.

Gulyás Gergely elmondta, hány édesanyát érint az szja-mentesség

A kormányinfón Gulyás Gergely elsorolta azokat az új intézkedéseket, amelyekről korábban már beszélt Orbán Viktor. A miniszterelnök évértékelő beszédében elmondta, hogy a nyugdíjasok bizonyos termékeket csökkentett áfával vásárolhatnak, valamint bejelentették, hogy a következő években fokozatosan bevezetik az szja-mentességet a 2 és 3 gyermekes anyák esetében.

Gulyás Gergely elmondta, hogy az új intézkedés értelmében október 1-jétől a háromgyermekes édesanyáknak nem kell többé személyi jövedelemadót (szja) fizetniük, amíg dolgoznak, adómentesen kapják a jövedelmüket. Ez 250 ezer háromgyermekes édesanyát érint és költségvetési hatása éves szinten 200 milliárd forint.

A kétgyermekes édesanyáknál az szja-mentességet ütemezetten, négy év alatt vezetik be. 2026 január 1-jétől a negyven év alatti édesanyáknál, ami közel 120 ezer édesanyát érint és 120 milliárd forint a költségvetési hatása. Ezt követi 2027. január 1-jétől a 40-50 év közötti, 210-220 ezer édesanya szja-mentessége. 2028-tól az 50-60 év közöttiek következnek, ami közel 230 ezer édesanyát jelent, utána 2029-től a 60 év felettiek 110 ezer édesanyát érintően.

Ez lehet a Pride sorsa

Orbán Viktor az évértékelőn azt is felvázolta, hogy 2025-ben esetleg elmaradhat a Pride. A csütörtöki kormányinfón erről is beszélt Gulyás Gergely, írta meg a Telex. Azt mondta, hogy Orbán Viktor álláspontja ezzel kapcsolatban szerinte világos, „ebből egyenesen következik, hogy abban a köztéri formában, ahogy megismertük eddig a Pride-ot, Pride nem lesz a jövőben”. Arra a kérdésre, hogy akkor betiltják-e a rendezvényt, azt válaszolta, hogy meghozzák a szükséges jogszabályokat.

Gulyás Gergely úgy gondolja, hogy szerinte az Alaptörvény-módosításuk nem vonna el jogot az emberektől. Azt is megemlítette, hogy 2019-ben miért nem tiltották be a Pride-ot. Azzal indokolta, hogy Donald Trump első elnöksége alatt 2-3 évig tartott az átmenet, ami most gyorsabban lezajlott. Emellett azt is mondta, hogy akkor nem érezték, hogy olyan nagy mozgásterük lenne, mint most.

 

(Kiemelt képünkön Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter. Forrás: kormany.hu)