Gulyás-demokrácia
Néhányan számítottak arra, hogy Magyarországgal soros elnökként lesz az EU-nak vesződsége. De hogy ez ilyen nagyon fáradságos, az Brüsszelt csekély lelkesedéssel tölti el. Orbán Viktor kormányfő pártja, a Fidesz, Budapesten kétharmados többséggel kormányoz. Lehet azzal akadékoskodni, hogy ebben a korábban kormányzó szocialisták is hibásak, és ez meg is felel a valóságnak – írja vezércikkében Reinhard Göweil a Wiener Zeitung hasábjain.
Orbán hatalmas többsége nem azért jött létre, mert ő annyira jó, hanem azért mert a magyarok nagyon dühösek voltak az akkori kormányra.
Hétfőn azt nyilatkozta Orbán, hogy milyen csodálatosan megvédte az EU-val szemben a magyar médiatörvényt, amely az újságok és az online-média közös gúzsbakötését jelenti. Most azonban az EU nyomására lényeges fejezeteket kell hatástalanítani, és megszüntetik a „kiegyensúlyozottságra” vonatkozó kényszert. Ezt a „kiegyensúlyozottságot” egy olyan újonnan létrehozott hatóság fogja ellenőrizni, amelyet Orbán híveiből állítottak össze.
Most a miniszterelnök újabb bakot lőtt. A júniusban tervezett budapesti homoszexuális- és leszbikus felvonulás nem fejeződhet be a Magyar Országgyűlés épülete előtt, ahogyan azt a szervezők kérték. Indoklás: a magyar soros EU elnökségre tekintettel biztonsági okokból elutasítják. Jó okkal feltételezhető, hogy ezt az ügyet az Európai Parlament kritikusan fogja szemlélni.
Az látszik, hogy Orbánnak és a pártjának különös felfogása van a demokráciáról. A korábban valójában nem túl nehezen átélt és a „gulyás”- előtaggal ellátott kommunizmushoz hasonlóan, Magyarország ma „gulyás-demokráciaként” mutatja be magát.
Hogy ezzel Orbán sikeres lesz-e, azt nagyon sok Magyarországgal foglalkozó szakértő megkérdőjelezi. Úgy gondolják, hogy a következő választásoknál be fogják neki nyújtani a számlát. Addig azonban elég ideje lesz arra, hogy kiüresítse a demokratikus alapértékeket, és létrehozza a magyar nacionalizmus általa elgondolt változatát. Nagy biztonsággal lehet állítani, hogy az EU figyelemmel fogja kísérni Magyarországot, és ez tovább tart majd, mint a június végén véget érő EU-elnökség időszaka. Ebben Ausztria fontos szerepet tölthetne be, ha bátrabb politikára határozná el magát Magyarországgal szemben. Sajnos ennek kevés jelét lehetett látni a média-gúzsbakötési törvény esetében.
Fordította: dr. Gonda László