Több millió magyart vezet meg az állam a gáz- és villanyszámláján keresztül
A kormány 3,3 milliónál is több lakossági gáz- és áramfogyasztóhoz juttatja el a gyakorlatilag megtévesztő számítás alapján kihozott rezsimegtakarításról szóló kormányzati üzenetet.
Noha a lakosság gáz- és villanyszámláján is álomba illő a szolgáltató által feltüntetett megtakarított összeg, az egyáltalán nem fedi a valóságot, csupán a kormány rezsivel kapcsolatos üzenetének célba juttatására szolgál – derült ki a 24.hu cikkéből.
Szerintem akad néhány százezer vagy millió munkavállaló Magyarországon, akinek a havi fizetése nincs annyi, mint amennyit én a kormányunknak köszönhetően »spórolok« a rezsin
– írta a lap egyik olvasója, aki gázbekötés nélküli ingatlanában a fűtéshez is villamos energiát használ, ezzel áramfogyasztása meghaladja az átlagfogyasztás szintjét. „Nagyfogyasztóként” így kiesik a rezsicsökkentett körből, vagyis lakossági piaci áron kapta az áramot a március 22. és április 21. közötti elszámolási időszakban is, amikor a fizetési kötelezettsége 63 318 forintot tett ki. A számla tájékoztató „rezsibox” felületén ugyanakkor az MVM Next Zrt. a számlaérték több mint négy és félszeresét, 295 241 forintot mutatott ki megtakarításként a jelzett időszakra.
A portál megjegyezte, az úgynevezett rezsibox – a számlákon narancsszínű mezőben fekete betűkkel nyomtatott rész – 2013 óta hirdeti a lakosság számára, hogy mennyi pénzt takaríthattak meg a kormány által bevezetett rezsicsökkentésnek köszönhetően.
Az áram esetében a rezsibox tartalmának kialakítására és a megtakarítás számítási módszertanára elvileg ugyanaz a szabályzás vonatkozik, mint a földgáz esetében, amelyet a 288/2022. (VIII. 5.) kormányrendelet 1. és 2. mellékletének rendelkezései írnak elő. Ennek nyomán az árképzés a villamosenergia versenypiaci egységára alapján történik, amelynek bruttó értékéhez képest kell megjeleníteni, hogy mennyibe kerülne a szolgáltatás igénybevétele, amennyiben a lakossági fogyasztó nem az egyetemes szolgáltatótól – vagyis az MVM Next Zrt.-től – vásárolná az áramot.
Így a két érték különbségeként kell feltüntetni, hogy a fogyasztó ténylegesen mekkora bruttó megtakarítást ért el.
Fontos még, hogy a jogszabály szerint a megtakarítást az adott elszámolási időszakra kell kimutatni. Vagyis a számlázással érintett időszak tekintetében a hatályos versenypiaci egységárakat (tőzsdei áramárakat) alapul véve kell a viszonyítási árat képezni. Az áramárhoz hozzá kell számítani a rendszerhasználati díjakat, a kereskedelemi árrést, a pénzeszköz jellegű tételeket és az áfát is. Ennek alapján számolható a bruttó érték.
Az elektromos energia versenypiaci egységára a magyar áramtőzsde (HUPX) márciusi adatait figyelembe véve 25 forint körül volt kilowattóránként. Az MVM által követendő versenypiaci viszonyítási ár meghatározásához ehhez hozzá kell adni a körülbelül 23 forintnyi rendszerhasználati díjtételt, majd az egészre rászámolni a 27 százalékos áfát. Ez alapján tehát mintegy 61 forint/kilowattóra lenne a versenypiaci viszonyítási ár. De amennyiben a 2023. évi átlagos áramárból indulunk ki, akkor sem lenne magasabb 85 forint/kilowattóránál.
Csakhogy az MVM nem az aktuális elszámolási időszakokra mutatja ki a megtakarítást, hanem egy extrém magas versenypiaci viszonyítási árral számol, mely az árampiacon csak egy rövid ideig fennállt piaci helyzetben alakult ki.
Az MVM nem csinál titkot abból, hogyan kalkulál, a társaság honlapján elérhető számlamagyarázó a következőket tartalmazza: Ön rezsicsökkentés nélkül a jelen elszámolt időszakra vonatkozóan a sor végén szereplő összeget fizetné a 2022. december 31-ig meghatározott 268,9 forint/kilowattóra világpiaci áron számolva.
Az MVM az egyetemes szolgáltatási körbe tartozó mintegy 4,5 millió háztartás áramszámláján tünteti fel hónapról hónapra e vállalkozói csúcsárból kiinduló számítást. Miközben ilyen piaci árak már nemhogy 2024-ben, de 2023 során sem fordultak elő. Ezzel pedig még a 3,3 milliónyi lakossági gázfogyasztónál is nagyobb körhöz juttatja el a magasabb megtakarításról szóló kormányzati üzenetet.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)