Foreign Policy: Az orosz diktátorhoz dörgölőzik Orbán

A Foreign Policy című amerikai folyóirat Magyarország segít Putyinnak, hogy továbbra is fojtószorításban tartsa Európa energiáját címmel közölte Keith Johnson cikkét. Eszerint a NATO egyik kulcsfontosságú szövetségese az orosz diktátorhoz dörgölőzik, és segít neki egy 70 milliárd dolláros vezeték megépítésében, hogy az EU szívéig érhessen el a keze.

2014. november 8., 08:56

Európa és az Egyesült Államok azon van, hogy közös frontot építsen ki az orosz agresszió visszaverésére, és mindenekelőtt hogy kicsavarja Vlagyimir Putyin orosz elnök kezéből az energiafegyvert. De úgy tűnik, a csapat egyik tagja mezt vált – írja a lap.

Magyarország Orbán Viktor miniszterelnök vezetése alatt az utóbbi hónapokban egyre inkább oroszbarát politikát alakít ki azzal, hogy hatalmas üzleteket köt Moszkvával, és bírálja a az Oroszország elleni nyugati szankciókat, ami aggodalmat kelt Brüsszeltől a perifériáig. A Moszkva felé hajlás különösen nyilvánvaló, ha az energiáról van szó, mert a kérdés maga az egyik gyökere az európai félelemnek attól, amit Oroszország megtett a múltban, és megtehet újra.

Magyarország legújabb lépése az volt, hogy engedélyezte a Déli Áramlat gázvezeték építését, amely Putyin egyik kedvenc projektje, és amely lehetővé teszi a számára, hogy az Európába irányuló orosz földgázszállításokat Ukrajna megkerülésével juttassa célba. A Krím-félsziget annektálása és az Ukrajna keleti részén lezajlott orosz fegyveres zavargások nyomán az unió az év folyamán behúzta a féket a 70 milliárd dolláros projektre. Az EU attól tart, hogy a vezeték sérti az uniós versenytörvényeket, és csak fokozza a függést az orosz gáztól.

A lap szerint Orbán támogatása a projekthez különösen figyelemre méltó, mert az Oroszországgal a Déli Áramlat-megállapodásról azt mondta – amikor 2008-ban még ellenzékben volt –, hogy az felér egy Magyarország elleni „puccsal”. Azóta azonban inkább vádolja Európát, miközben Oroszországtól Kínáig „illiberális”államokat állít modellként Magyarország elé.

A Déli Áramlattal kapcsolatban egyes energiaszakértők úgy vélik, hogy Orbán valóban hasznot lát Magyarország számára abban, ha ő irányítja Nyugat felé a gázt. A tranzitországok pénzt keresnek az energiakereskedelmen.

Mások úgy gondolják, hogy a dollármilliós projektek vonzóak, mert lehetőséget adnak a magyar vezetőknek a pénzek elosztására, bőkezűségre és a politikai lojalitás megszilárdítására. Múlt hónapban az Obama-kormányzat állítólagos korrupció miatt beutazási tilalommal sújtott hat magyar kormánytisztviselőt.

De Orbán fityisze Brüsszelnek nem elszigetelt közjáték. Szeptemberben, nyomban Alekszej Miller Gazrom-vezérigazgató budapesti látogatását követően, Magyarország váratlanul felfüggesztette saját gázszállítását Ukrajnának, amely június óta volt orosz gáz nélkül, és arra hagyatkozott, hogy ez európai országok szállítanak neki gázt a hátsó ajtón keresztül. Emellett Magyarország plusz gázszállításokat is betárolt, hogy növelje csökkenő tartalékait a tél előtt.

Idén tavasszal Magyarország aláírt egy 14 milliárd dolláros szerződést Oroszországgal arról, hogy nukleáris reaktorokat vásárol az orosz Roszatomtól – Moszkva finanszírozásával–, annak ellenére, hogy bőségesen voltak aggályok, amelyek szerint Oroszország az energiát arra használja fel, hogy az európai országokat kedve szerint túszként tartsa fogva.

És a magyar állami tulajdonban lévő Mol energiakonszern ezalatt mindvégig tárgyalt arról, hogy eladja a Gazpromnak egy horvátországi energiacégben tartott tulajdonrészét, félresöpörve az európai és amerikai tisztségviselők ellenvetéseit, hogy ne tegye, mert Horvátország kulcsszerepet tölt be a délkelet-európai energiabiztonságban.

(Forrás: galamus.hu)