Földrengés volt Magyaroroszágon, ezúttal itt mozgott a föld
A pár nappal ezelőtti után most egy újabb földrengés rázta meg Pér térségét.
Földrengés volt szerdán késő este Pér térségében, az 1,7-es magnitúdójú földmozgást a lakosság az epicentrum közelében érezhette – közölte a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma az MTI-vel. Az obszervatóriumba eddig Pérről két bejelentés érkezett, a földrengés este tíz óra után néhány perccel keletkezett, 14 kilométeres mélységben.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint károkról nem érkezett bejelentés.
Legutóbb Pannonhalma térségében volt földrengés hazánkban
Az elmúlt hetekben nem ez volt az egyetlen földrengés Magyarországon, legutóbb február 13-án (magyarországi) helyi idő szerint 00:03 perckor egy 2,4 magnitúdójú földrengés keletkezett Pannonhalma térségében, 13 kilométeres mélységben. A Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium Facebook-bejegyzésében leírtak szerint a lakosság az epicentrum közelében érezhette a rengést, melyről 3 bejelentés érkezett.
Az obszervatórium bejegyzésében kitért arra is, hogy a közelmúltban eddig három alkalommal – 2003, 2004 és 2011 – is 4-es magnitúdót meghaladó rengések történtek Magyarszecsőd, Beled és Rábapatona közelében a Rába-vonal mentén. A jellemzően körülbelül 10 kilométeres mélységben kipattanó rengések arra utalnak, hogy a Rába-vonal és környezete most is aktívan deformációt szenved az említett két tektonikai egység között (Süle et al., 2020). Ahogy látható, a Pannonhalma térségében kb. 13 kilométer mélységben kipattant földrengés legvalószínűbben a hazánk területén jelenleg is aktív (neotektonikus) balos oldalelmozdulásos szerkezeti zónához kapcsolódik (Koroknai et al., 2020) – írta az obszervatórium, hozzátéve: a jelenlegi ismereteik alapján a Pannonhalma térségében megfigyelt rengés nem kapcsolódik sem a horvát, sem a görög rengésekhez.
Ezek voltak hazánk legnagyobb földrengései
Magyarországon persze nem csak a fentiekhez hasonló kisebb földrengések történtek. Hazánk történetének legnagyobb földrengése mintegy két és fél évszázada következett be, akkor 6,3-as erősségű volt a rengés. Az 1763. június 28-án tapasztalt földmozgás hajnali 5 és 6 óra között történt Komárom térségében. A földmozgás, illetve utórengései komoly károkat okoztak a városban, a katasztrófában 63 ember vesztette életét. 1810. január 14-én az ország legaktívabb régiójában, a Komáromtól a Balatonig húzódó területen, Mór környékén alakult ki egy 5,4-es földmozgás. A feljegyzések alapján ez volt az ország történetének egyik legpusztítóbb rengése – már ami az anyagi károkat illeti.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Fotó: N: ROLF HAID ROLF HAID / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)