Fotó: különleges állat bukkant fel az Alföldön
Az elmúlt hetekben egy nagyon különleges és látványos állatot figyeltek meg a Hortobágyon.
A Magyarországon lévő nemzeti parkokban sok különleges állat él. Vannak olyan fajok, amelyek kifejezetten rejtőzködő életmódot folytatnak, ezért a dolgozók, szakemberek is csak nagyon ritkán, néha a speciális eszközök segítségével tudják őket megfigyelni. Most a Hortobágyon figyeltek meg egy különleges állatot, olvasható a sokszinuvidek.hu cikkében.
Ritka állatot figyeltek meg a Hortobágyon
Különleges természeti élményben volt részük a Hortobágyi Nemzeti Park szakembereinek az elmúlt hetek éjszakai kutatómunkája során – számolt be a nemzeti park a közösségi oldalán. Egy éjjeli lámpázás alkalmával felbukkant Európa legnagyobb őshonos éjjeli lepkefaja, a nagy pávaszem (Saturnia pyri).
A lenyűgöző megjelenésű lepkefaj akár 15-20 cm szárnyfesztávolságú is lehet, hatalmas szemfoltjai pedig hatékony ragadozóriasztóként szolgálnak. A népnyelv gyakran boszorkánylepkének is nevezi éjszakai aktivitása, mérete és különleges mintázata miatt.
A nagy pávaszem imágói (kifejlett egyedei) április–májusban aktívak, a hernyók pedig kökényen és különböző gyümölcsfák – szilva, dió, alma, körte – levelein táplálkoznak. Ez azonban veszélyezteti is a fajt: a mezőgazdasági permetezések és növényvédő szerek miatt sok hernyó elpusztul, így az állomány fokozatosan megritkult. A nagy pávaszem védett faj, természetvédelmi értéke 50.000 forint.
A Hortobágyon tett megfigyelés nem egyedülálló, a közelmúltban lepkeszenzációt jelentett egy különleges példány egy körmendi kertben, míg idén télen a szokatlanul enyhe időjárás hatására már januárban előbújtak bizonyos fajok. Pécsett például egy halálfejes lepke bukkant fel egy erkélyen, amely szintén kuriózumnak számít hazánkban.
A nemzeti park figyelmeztet: az ilyen fajok jelenléte egyfelől a természet gazdagságát mutatja, másfelől azonban felhívja a figyelmet a biológiai sokféleség megőrzésének fontosságára.
Ez a darázs is a védett fajok közé tartozik
Korábban a 168.hu is megírta, hogy van egy darázs, ami védettnek számít. Ez nem más, mint a tőrösdarázs. Bár ijesztőnek tűnhetnek hatalmas méretük miatt, az óriás tőrösdarazsak valójában teljesen ártalmatlanok az emberekre – hangsúlyozta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője. A hazánkban előforduló hat-hét tőrösdarázs faj közül több is jelentős méretű, akár 7–8 centiméteres szárnyfesztávolságot is elérhetnek, mégsem indokolt az aggodalom.
A sötét, kékes-fekete, szőrös testű, sárga foltos potrohú rovarok jelentősen különböznek a jól ismert sárga-fekete csíkos darazsaktól. Bár parazitoid életmódot folytatnak – vagyis lárváik más rovarok, például cincérek vagy orrszarvúbogarak lárváin fejlődnek –, a kifejlett tőrösdarazsak nektárral táplálkoznak, ezzel pedig fontos beporzóként szolgálnak. Az óriás tőrösdarázs védett faj, egyedenkénti természetvédelmi értéke 50.000 forint.
(Kiemelt kép: Pixabay)