Fideszesek is hidegrázást kaptak a kormányfő-helyettes ötletétől
Egy fideszes képviselő szerint visszatetsző, hogy egy befolyásos politikus a saját ügye érdekében lobbizik. Mint ismert, Semjén Zsolt kormányfő-helyettes azt a javasolta, hogy vadászhatóvá váljanak jelenleg védett állatok.
Az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöki posztját is betöltő Semjén Zsolt kormányfő-helyettes próbálkozására a Vidékfejlesztési Minisztérium szerda reggeli közleményében úgy reagált, hogy "ez a téma, illetve a módosítás nincs napirenden". Semjén szándéka kiváltotta egyes ellenzéki politikusok és természetvédelmi szervezetek kritikáját, de a saját politikai táborán belül is többen tiltakozással fogadták a javaslatát – írja az
Origo.A környezetvédelmi kérdésekkel foglalkozó, parlamenti fenntartható fejlődés bizottságának fideszes alelnöke, Turi-Kovács Béla szerint nem szabad megengedni, hogy a jelenlegi védett fajt vadászhatóvá tegyenek. Szerinte, ha ebben a kormány kis engedményt tesz, akkor ezek az engedmények előbb-utóbb bővülni fognak, amely komoly természetvédelmi károkat az okozhatnak az országban. A politikus hozzátette: ha a bizottságban felmerülne a kérdés, ellenezné azt.
Egy névtelenséget kérő, kormányzati tisztséget is betöltő fideszes parlamenti képviselő az Origónak úgy fogalmazott: "Visszatetsző, amikor egy nagy befolyású, ismert ember próbál lobbizni egy ügy érdekében". Semjéntől a portál meg akarta kérdezni, nem tartja-e problémásnak, hogy kormányfő-helyettesként egy civil szervezet érdekében lobbizik. A titkárságán azt közölték, mivel szakmai kérdésről van szó, így a vadászati védegylet vasárnapi közleménye az irányadó, a téma pedig független Semjén kormányzati státuszától.
A Hírszerző pénteken számolt be arról, hogy Semjén - aki egyben a kisebbik kormánypárt, a KDNP elnöke is - januári levelében több védett madár- és emlősfaj vadászhatóvá tételét kérte a vidékfejlesztési minisztertől. Semjén a levél szerint az erdei szalonka, a nyári és kanadai lúd, a barátréce, a menyét és a nyuszt vadászhatóvá tételét javasolta. Az erdei szalonka vadászatának visszaállítását nemzeti sajátosságokra, valamint arra hivatkozva vetette fel, hogy az évente elejtett kétezer darab szalonka nem befolyásolja az európai állomány létszámát.