Fiatalokról pornó is van a közösségi oldalakon

A közösségi oldalak egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Világszerte már több száz millióan tartoznak valamelyik ismerősjelölő site-hoz. Ezzel együtt azonban nőnek a kockázatok is, hisz sok regisztrált tag adataival visszaélhetnek. De ez csak a baj egyik oldala. A fiatalok – gyakran gyerekek – ugyanis önszántukból teszik ki magukat a veszélyeknek.

2009. december 6., 11:47

A Myspace 2003-ban indult útjára, a Facebook pedig 2004-ben. Az eredeti cél az volt, hogy a régi ismerősök újra megtalálhassák egymást – és a rendszer így volt tökéletes. Idővel azonban egyre fiatalabb és felelőtlenebb felhasználók regisztráltak, akik hozták magukkal a bajt is.

Manapság a 12-14 éves kamaszok aktív szexuális életet élnek, ami tükröződik a közösségi oldalakon is. Láthatóan a tinik közül sokan nem mérik fel a kockázatokat. olyan adatokat közölnek magukról, amelyekkel vissza lehet élni. De az igazi gond a megjelenített képekkel van.

Immár számtalan olyan adatlap szerepel ezeken az oldalakon, ahova fiatal lányok meztelen vagy kompromittáló fotókat töltöttek fel magukról. Ezeket bárki megnézheti, noha már a legtöbb ilyen helyen lehet korlátozni ezeknek a megtekintését. De ha csak egy valaki megtalálja (és nyilván ez a cél), már az is felmérhetetlen veszélyeket rejt. A lementett fotók ugyanis felkerülhetnek olyan oldalakra, amelyeken keresztül akár több millió felhasználóhoz is eljuthatnak.

Dr. Fehér Gabriella pszichológust kérdeztük a fiatalok lehetséges indítékairól.

Mit gondol a közösségi oldalakról?

A közösségi oldalak nagyon hasznosak, de ezeket elsősorban felnőtteknek találták ki. Gyerekeknek nem igazán ajánlanám, mivel ők még nem tudják mérlegelni az önmagukról kiadott információk súlyát. Ezért könnyen kiadhatnak bizalmas telefonszámot, e-mail címet, vagy bármilyen más adatot. Hamis adatokkal könnyen megtéveszthetőek. Egy felnőtt – magát esetleg másik gyereknek kiadva – olyan dolgokra veheti rá őket, amelyek súlyosan sértik személyiségüket. Kicsikarhatnak tőlük személyes találkozót, ahol visszaélhetnek a helyzettel.

Miként vélekedik arról, hogy a kiskorúak illegális tartalmakat tölthetnek fel?

Az illegális és pornográf adatok felvitele még felnőtteknél is elítélendő, nemhogy gyerekeknél. A kiskorúak nem is igazán tudják, mit tesznek. Számukra ez inkább egy jó hecc, buli. olykor csak azért csinálják, mert a felnőttek tiltják: ez egyfajta erőfitogtatás, virtus. Az erkölcsi felelősségen túl ez azért is veszélyes, mert ezáltal megnő a zaklatás esélye, amitől már nagyon nehéz megszabadulni.

Hogyan lehet ez ellen védekezni?

A felnőttek, szülők felelőssége, hogy figyelemmel kísérjék gyermekeik internetes aktivitását. El kell beszélgetni a szülőknek gyerekeikkel, mi mire jó, egyes döntéseiknek mi az erkölcsi súlya, mi miért veszélyes. Ha a szülő nem foglalkozik gyermekével, keveset beszélget vele, nem esik otthon szó kényesebb témákról, akkor nagyobb a valószínűsége, hogy a gyermek olyant tesz, ami ütközik a társadalmi normákkal, és veszélynek teszi ki saját magát. Ezért a szülőknek azt tanácsolnám, minél többet beszélgessenek a gyermekükkel, őszintén válaszoljanak minden kérdésére, és legfőképp adjanak személyes jó példát.

Következtetések

A szülők sokszor késő délutánig vagy estig dolgoznak, így az iskolás korú gyermekeknek "szabad" a délutánjuk. Tanulás helyett (vagy után) az unalom, vagy kíváncsiság viszi a netre őket. Ráadásul egy serdülő gyermeknél nem ritka, hogy bezárkózik a szobájába, így a szülők – még ha otthon is vannak – nem tudják, mit csinál a csemetéjük.

Három alapvető tényező bizonyosan közrejátszik a kiskorúak eltévelyedésében.

Média: A fiataloknak szóló (főleg) zenei csatornák olyan anyagokat sugároznak, amelyek hamis ideálképet állítanak fel. Szinte tudat alatt beletáplálják egészen kis kortól a fiatalokba, hogy csak akkor lesznek barátaid, és csak akkor fogad el a társadalom, ha úgy nézel ki mint ők, és úgy viselkedsz mint ők.

Szülők: A gyerek felelősség. Egy kiskorú sokkal inkább hisz a szüleinek, mint a tanárainak. Meg kell velük beszélni az őket foglalkoztató problémákat – így az internet veszélyeit is. Fel kell őket készíteni arra, hogy milyen következményei lehetnek, ha személyes, intim tartalmak kerül ki róluk.

A felelősség hiánya:
A hiba a jogrendszerben is keresendő. Ha egy felnőtt egy gyermekről tölt fel szexuális tartalmat, akkor törvényt sért. Ha azonban ezt egy kamasz saját maga teszi, annak semmilyen jogi következménye nincs. De miért ne lehetne? A szigorítással valószínűleg nem szűnne meg a trend, ám a büntetés kockázata valószínűleg sok fiatalt eltántorítana a korlátozások nélküli tartalomfeltöltéstől.