Fel kell venni a kesztyűt

Nemcsak Gyurcsány Ferenc, hanem mindenki mellett kiállnak a szocialisták, akit igaztalanul vádolnak – állítja az MSZP elnöke. Azt ígéri: a Fidesszel szemben felveszik a kesztyűt, tüntetéseket, fórumokat szerveznek, minden lehetséges módon elmondják, mit miért tesz rosszul a kormány. PUNGOR ANDRÁS interjúja.

2010. november 29., 08:24

- Angyalföldi küldöttgyűlésről jött, a helyiek szerint kapott hideget-meleget.
– A többség szerint jól állítottuk össze a párt megújításához szükséges feladatsort. De voltak, akik szerint még előfordul: valaki csak azért jut előbbre, mert jól helyezkedik. Pedig a jövő szocialista pártját a teljesítményre, a tisztességre és az elvégzett munkára szabad csak építeni. Egyetértek: elég volt a sok „zsűritagból”, az utólag mindent tisztánlátókból és a politikai kalandorokból. Aki most elhagy bennünket, az menjen, de később se akarjon részesülni a közös sikerünkből.

- Vagyis a szocialista önsorsrontásnak még nincs vége.
– A személyes ambíciókat soha nem tudjuk kiszűrni. Ez nem is baj, de csak akkor, ha a közösségi érdeket előbbre valónak tekintjük.

- Hát ez eddig inkább fordítva volt. Ezért nyáron egyik politikusuk így fakadt ki: „Az önsorsrontást végre be kellene fejeznünk.”
– Sokan mondhatták ezt. De igaza volt.

- Ön nyilatkozta.
– Akkor meg pláne! A Fidesz nem tud tönkretenni, eltörölni bennünket, pedig erre törekszik. Csak mi tudjuk ezt megtenni, belső vitáinkkal, csatáinkkal. Bármilyen kemény viták vannak is köztünk az MSZP-ben, mindig az összefogás, az egység az első.

- Vannak, akik szerint túszdráma zajlik a pártban: az MSZP és az idő előtt aktivizálódó, ellenfelei által börtönnel fenyegetett Gyurcsány egymás foglya lett. Ha a volt kormányfőt rabszíjon viszik el, az MSZP-nek ki kell állnia mellette.
– Nemcsak Gyurcsány, hanem mindenki mellett kiállunk, akit igaztalanul vádolnak. Ez így természetes: ha alapértékünk a szolidaritás, akkor nem csupán beszélni kell róla, hanem gyakorolni is. Amúgy szerintem ez nem fog megtörténni. A vádaskodás, a lejárató cikksorozat kevés a bíróság előtt. Jól látszik, a Fidesz ismét kriminalizálja a politikát, hogy elterelje a figyelmet a költségvetésről. És persze a nagy vihart kavart intézkedéseiről, mint amilyen az Alkotmánybíróság jogköreinek szűkítése, a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások elvétele volt. Ez az általuk legitim politikai eszköznek nevezett gyakorlat a jövőben bumerángként fogja leteríteni a Fideszt.

- A „kard ki kard!”, az üzengetés után most mindenki az egységről beszél: Balogh András elnökhelyettes azt mondja, nem jó, ha egymást marják. Gyurcsány Ferenc szerint azért kell küzdeni, hogy az MSZP egyben maradjon. Földes György korábban arról írt, hogy a választási vereség után három úton indulhat el a szocialista párt: kettészakad, új irányvonalat alakít ki magának, vagy tovább színleli az egységet. Az elmúlt hetekben mintha az utóbbira törekednének.
– Nekem meg folyamatosan azt vágják a fejemhez, hogy még a látszategységre sem ügyelünk. A médiában a törésvonalak nagyobbnak látszanak, mint amilyenek a valóságban. Az ellenzéki lét előnye, hogy van időnk vitatkozni, közös nevezőre jutni.

- Most éppen azon vitatkoznak, hogy markánsan baloldali vagy balközép erő legyen-e az MSZP. Az előbbi mellett az elnökség kardoskodik, az utóbbit pedig Gyurcsány Ferenc és platformja szorgalmazza.
– Nem erről szól a vita. Egy ekkora választási vereség után az MSZP-nek balra kell húzódnia, karakteresebb szociáldemokrata párttá válnia, hogy tiszta azonosulási pont lehessen a baloldaliak számára. De nyitnia is kell a közép, a Fideszen és a Jobbikon túli világ, a civilek, az érdekképviseletek vagy más demokratikus politikai közösségek felé. Ezért beszélek néppártról, mert a bázisa különféle társadalmi csoportokból tevődik össze. Értelmezésemben tehát arról vitázunk, hogy ki hol képzeli ezt a koalíciókötést.

- Gyurcsány a párton belül integrálná a liberális, nemzeti konzervatív erőket.
– Egy konzervatív politikus mást gondol az abortuszról, egyházról, nemzetpolitikáról, vallásról, mint én. A liberálisokhoz képest más a véleményem az állam, a piacgazdaság szerepéről vagy éppen a szociálpolitikáról. Így nem lehetünk ugyanannak a szervezetnek a tagjai, mert annak nem kompromisszum, hanem robbanás lesz a vége. De a párton kívül, programalapon szövetséget kell kötnünk ezekkel az erőkkel. Csak így lehet az MSZP egyszerre egységes, erős és karakteres baloldali párt, illetve nyitott olyan irányokba, amelyek elutasítják a Jobbikkal összekacsintó antidemokratikus, demagóg, elitista, orbáni politikát.

- Ideje lenne már eldönteni, hogy melyik utat követik.
– Ez a következő időszakban eldől.

- És utána lekaszálják azt, aki szembemegy a párttal?
– Igen: teljes erővel fellépünk azok ellen, akik nehezítik a közös döntésünk végrehajtását.

- Fenyeget? Erőt akar mutatni?
– Szó sincs róla. Tanulva a múlt hibáiból, csak ígérek. Alapszabályunk bonyolult, és a párt vezetőségének kevés lehetőséget ad, hogy a hatékony szervezeti működés érdekében fellépjen a korrupciós vagy más botrányos ügyek és téves politikai döntések ellen. Változtatnunk kell az alapdokumentumon. Erről beszéltem az angyalföldi küldötteknek: ha változást akarnak, ahhoz a kongresszuson kétharmados többség kell.

- Nem lesz könnyű menet. Egy demokratizmusára büszke párt nehezen tűri el, ha fentről diktálnak neki.
– Ez az igény éppen a tagjainktól jön: elegük van az ezzel kapcsolatos tehetetlenségből. De ha határozottságot kérnek tőlünk, tisztában kell lenniük azzal, hogy az alapszabály módosításával szűkülni fog a magánvéleményük szabadsága. Mondok egy példát. Azt javaslom, hogy a polgármester- és képviselőjelölt kiválasztásánál ne vétó-, hanem előzetes egyetértési joga legyen az elnökségnek. Ennek az lenne a következménye, hogy nemcsak a helyiek döntik majd el, ki legyen a képviselőjük, polgármesterük.

- Kiabálni fognak, hogy fideszesedik a párt.
– De már a reagálásunk gyorsaságát is korlátozza, hogy a vezető testületek nem rendelkeznek bizonyos jogosítványokkal. Nem akarok bolsevik módon szerveződő pártot csinálni az MSZP-ből, arra ott van a Fidesz. Ám egyensúlyt kell találnunk: a pártdemokrácia és a hatékonyabb működés között.

- Az angyalföldiek szerint nemcsak a pártban, hanem kifelé is erőt akar mutatni. Úgy akar odacsapni, ahogy a Fidesz is tette.
– Fel kell venni a kesztyűt. Nem mehet már tovább, hogy mi nagyvonalúan nem élünk azzal az eszköztárral, amelyet a Fidesz bevetett a politikai küzdelmek során. Persze nem mindent kell úgy csinálni, ahogy ők.

- Tüntethetnek, referendumot kezdeményezhetnek bizonyos ügyekben. De legutóbbi népszavazási javaslatuk sorsa is bizonyítja, hogy a kétharmaddal szemben nehéz erőt mutatni. Komikus is lehet ez a bokszmeccs: a Fidesz könnyedén eltartja magától a levegőt csépelő MSZP-t.
– Szükség van a tüntetésekre, fórumokra, és arra, hogy minden lehetséges módon elmondjuk: mit miért tesz rosszul a Fidesz. Népszavazási javaslatunk sem volt hiábavaló, hiszen ennek révén még egy álarc lehullt a Fideszről. Mivel kezdeményezésünk nem tetszett a kormánypártoknak, módosították az alkotmányt, az Alkotmánybíróság jogköreit. Kiderült, mit gondolnak a jogállamról, az alkotmányosságról, a demokráciáról.

- A kardos párt imázsa mellett szükség lenne arra is, hogy valami legyen a zászlajukra írva. Ripp Zoltán egyik elemzésében azt írta: a kormánybírálatok nem állnak össze „határozott karakterű politikává”. Nem látszik belőlük a koherens koncepció, a világos elvi politika.
– Ezzel nem értek egyet. Minden javaslatunk konstruktív ellenzéki alapon áll: a jó kormányzati elképzeléseket támogatjuk, a rosszat pedig nem csupán elutasítjuk, hanem alternatívát is ajánlunk helyette. A költségvetéshez százhatvan módosító javaslatot terjesztettünk be, amelyek koherens gazdaságpolitikából fakadnak. Egyértelmű volt a baloldali értékrendünk, amikor a Fidesz adórendszerét kritizáltuk, vagy amikor a demokrácia, a szabadság és a jogállam sérülésére hívtuk fel a figyelmet. Emellett védjük az elesetteket, a bérből, fizetésből élőket, és kiállunk a munkájukból élők mellett.

- Nem lesz könnyű, mert közben kiénekli a sajtot a szájukból a Fidesz. Nem csupán magyar jelenség, hogy a jobboldali pártok balos politikát folytatnak. Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista frakcióvezetője lapunknak azt mondta: az emberek előbb-utóbb az eredeti forráshoz térnek vissza, és nem a másolatot akarják. Ez a baloldali hitelvesztés miatt nálunk igencsak hosszú menet lesz.
– Valóban lassú folyamat lesz. A válságból Európa-szerte a jobboldali pártok profitáltak. A populizmussal és a demagógiával szembeni ellenszert nem találták meg az európai baloldali pártok. Nálunk lassabban kezd kinyílni az emberek szeme, de jövőre látni fogják, hogy sok kárvallottja van a Fidesz adórendszerének, a gázáremelésnek vagy annak, hogy elvették a magán-nyugdíjpénztári befizetéseket. Azon dolgozunk, hogy a Fidesszel szembeni majdani társadalmi ellensúly vezető ereje, motorja az MSZP legyen. Igaza volt Orbán Viktornak, amikor azt mondta, csak egy évük van a változtatásokra, utána csökkenni fog a támogatottságuk. Szerintem egész biztosan.