"Évi négyszáz-ezer ilyen büntető ügy nagyon kevés"
A mostanában napvilágra került szokatlanul sok korrupciós ügy nem a gyógyulás, sokkal inkább a kormányzat szétesésének jele, a hatalom egyszerűen már nem tudja kézben tartani a dolgokat - mondta a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Tölgyessy Péter.
A magyarországi korrupcióról szinte semmit nem tudunk, adat alig van, de az biztos, hogy az évi négyszáz-ezer ilyen büntető ügy nagyon kevés - mondta az MR1-Kossuth Rádióban Tölgyessy Péter. A felmérések szerint a magyarok nagyon korruptnak tartják magukat, ami pedig nagyon veszélyes, hogy a korrupció mintha kezdene intézményesülni, ez pedig egyértelműen kelet felé tolja az országot - vélte az alkotmányjogász.
Mindenki úgy érezheti, többet elvehet, és törvénytelenül is átlépheti a határokat - vélte Tölgyessy, aki szerint erre a jelenségre nagyon jó példák a politikusi fizetések. Az alapbérek itt máig rendkívül alacsonyak, a növekedésük is jóval elmarad az átlagbértől, de a társadalom elfogadja a mellékes képviselői jövedelmeket, a költségtérítéseket, az álláshalmozásokat, és a parlamentáris rendszert lassan a maga képére formázza - írta a Hírportál a Magyar Rádióra hivatkozva.
Ahogy pedig távolodunk a központi hatalomtól, úgy mélyül a gödör, az önkormányzatoknál, egyetemeken nagyobb a baj, úgy tűnik, a civil társadalom egyszerűen nem nőtt fel ahhoz, hogy ellenőrizzen, így mára a korrupció kultúrává vált.
A megoldás Tölgyessy szerint az lehetne, ha pontosan kimondanánk, kinek mi jár, egyszerűsítenénk, de betartanánk végre a szabályokat, és kizárnánk az olyan folytatásokat, amikor például egy APEH-elnökből adótanácsadó lesz, vagy egy volt rendőr bűnözőket véd.
Nőtt a korrupció Magyarországon
Nyolc helyet, és régióbeli kiemelt szerepünket is elvesztettük az idén a Transparency International korrupciós listáján. A szakértők szerint intézkedések nélkül további leszakadás indulhat el a térségbeli országoktól - írta az Index.
Magyarországot a tavalyinál valamivel korruptabbnak érzékelték a megkérdezett elemzők és üzletemberek: pontszámunk 5,3-ról 5,1-re esett vissza. Helyezésünk ennél jóval többet romlott, hiszen a 39. helyről a 47. helyre csúsztunk; az idén először, többek között Csehország is megelőzte hazánkat. A közép-európai régió volt szocialista országai közül még Észtország és Szlovénia végzett előttünk.
Bár az index értékének elmozdulása a módszertani hibahatár alatt van, a korrupciós trendek elemzése arra mutat, hogy Magyarország régióbeli pozíciója veszélybe kerülhet, amennyiben nem lesz hatékony fellépés a korrupció ellen.
A párt- és kampányfinanszírozás átláthatatlansága és az ezzel szorosan összefüggő túlbonyolított közbeszerzési rendszer a hazai korrupció melegágya. A jogalkalmazás gyengesége, a korrupciós esetekre kiszabott enyhe szankciók erősítik azt a feltételezést, hogy a korrupt magatartás, ügyintézés és üzletvitel nem kockázatos Magyarországon – mondta Alexa Noémi, a Transparency International magyar tagozatának elnöke. Hozzátette: a szoros személyi és kapcsolati hálókon keresztül megvalósított korrupt tranzakciók a gazdasági növekedés gátjává váltak.