Kiderült, mi lett a 2024-es év szava Magyarországon
Az Oxford University Press után az MTVA vezérigazgatójának felügyelete alatt működő Montágh Testület döntést hozott arról, hogy mi legyen a 2024-es év szava hazánkban.
A közmédia 2024-ben is megválasztotta, így kiderült, mi lett idén az év szava. Ezúttal a hit szóra esett választása a Montágh Testületnek – írja cikkében az Index. Az MTVA közleménye szerint ugyanis a testület azon az állásponton van, hogy manapság a magyar embereknek kiváltképpen szükségük van az Istenbe és egymásba vetett hitre.
A 2024-es Év szava a hisz ige főnévi származéka, jelentése magába foglalja a világot összetartó és minden körülmények között óvó gondviselésbe vetett bizalmat, az egymásban bízni tudás képességét, és a földízű logika fölé emelkedve azon képességünket, hogy higgyünk az isteni és emberi jóságban, bármi történjék is körülöttünk − írták.
Az MTVA szervezetéhez tartozó tanácsadó, véleményező, javaslattevő és ellenőrző testület tagjai minden évben kiválasztják azt az egy szót, amely legkifejezőbben utal az adott év történéseire, valamint a változó körülmények és világszintű kihívások között a legfontosabb értékre hívja fel a figyelmet. A Montágh Testület kiemelt feladata az anyanyelvi és a viselkedéskultúra ápolása, ezáltal a kulturális értékőrzés és értékteremtés támogatása.
Az Év szavát 2020-tól minden év decemberében hirdeti ki a közszolgálati média a testület tagjainak szavazata alapján; 2020-ban az „egymás”, 2021-ben a „család”, 2022-ben a „béke”, 2023-ban a „gyermek” kifejezést választották − áll a közleményben.
Év szava: az Oxford is kiválasztotta a magáét
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, az Oxford University Press szerint a 2024-es év szava a „brain rot”, ami magyarul nagyjából annyit tesz: agyrohadás. A szó napjainkban a közösségi média tartalmainak korlátlan és értelmetlen fogyasztására utal. Az Oxford szótár meghatározása szerint a „brain rot” definíciója a következő: egy személy mentális vagy szellemi állapotának feltételezett romlása, különösképpen a közönségesnek vagy kihívást nem jelentőnek tekintett (elsősorban internetes) tartalmak túlfogyasztásának következtében.
A kifejezés emellett olyasmire is használható, ami feltételezhetően hozzájárulhat a már említett szellemi romláshoz.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: OrnaW / Pixabay)