Íme a 2024-es év szava: nagy volt a verseny, mutatjuk az eredményt!

A 2024-es év szava elsősorban a Z és az alfa generációk körében terjedt el, és nagyjából annyit tesz: agyrohadás.

2024. december 3., 13:24

Szerző:

Az Oxford University Press szerint a 2024-es év szava a „brain rot”, ami magyarul nagyjából annyit tesz: agyrohadás. A szó napjainkban a közösségi média tartalmainak korlátlan és értelmetlen fogyasztására utal – írja a The Guardianre hivatkozva a hvg.hu. A lap idézte az Oxford szótár meghatározását is a „brain rot” definíciójával kapcsolatban:

Egy személy mentális vagy szellemi állapotának feltételezett romlása, különösképpen a közönségesnek vagy kihívást nem jelentőnek tekintett (elsősorban internetes) tartalmak túlfogyasztásának következtében.

A kifejezés emellett olyasmire is használható, ami feltételezhetően hozzájárulhat a már említett szellemi romláshoz.

Nem új szó lett a 2024-es nyertes

Meglepő lehet, de annak ellenére, hogy a szó 2024-ben vált felkapottá, egyáltalán nem új – jegyzi meg a lap. Az ugyanis már 1854-ben szerepelt David Thoreau amerikai író Walden című könyvében, ami az első feljegyzett említését jelenti a szónak.

37 ezer leadott szavazat döntött

Az Oxfordi Egyetem kutatói összesen 37 ezer leadott szavazat alapján állapították meg a 2024-es év szavát, a „brain rot”-ot. Ezzel kapcsolatban Casper Grathwohl, az Oxford Languages igazgatója elmondta, a kifejezés a virtuális élet érzékelt veszélyeire utal, azt pedig lenyűgözőnek nevezte, hogy a szó elsősorban a Z és az alfa generációk körében terjedt el, miközben éppen a főképp általuk előállított digitális tartalmakra utal.

Brutális volt a verseny a szavak között

A szavazáson egyébként a „brain rot” az alábbi angol kifejezéseket előzte meg (amiről már a 444 emlékezett meg) a 2024-es szavazáson:

  • demure (tisztességes, alázatos) – a közösségi média, főleg a TikTok nyári trendje nyomán került előtérbe, visszafogott vagy felelősségteljes magatartásra utal
  • „dynamic pricing” (dinamikus árképzés) – amikor egy termék vagy szolgáltatás ára a kereslet tükrében gyorsan változik;
  • „lore” (tudás) – valakivel vagy valamivel kapcsolatos tények és háttér-információk összessége;
  • „romantasy” – a romantikát és a fantáziát ötvöző fikciós műfaj, Kazinczy legyen a talpán, aki erre magyar szót talál ki;
  • „slop” – alacsony minőségű, mesterséges intelligencia felhasználásával előállított online tartalom.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)