Az Európai Unió új szabályozása így alakíthatja át a magyar emberek vásárlási szokásait
Új szabályozás érkezhet Magyarországra is, ezzel az Európai Unió alaposan átalakíthatja a vásárlási szokásokat.
Az Európai Unión belül régóta a célkitűzések közé tartozik, hogy könnyedén értelmezhető címkék szerepeljenek az élelmiszereken. Az Európai Bizottságnak ez az egyik fontos célja, mivel így az emberek könnyebben információhoz juthatnak az egyes élelmiszerekben rejlő kockázatokról. Az elmúlt években sokszor megfúrtak ezt a javaslatot, most azonban ez megváltozhat, és mindenre új címke kerülhet – írta meg a Világgazdaság.
Átalakíthatja a magyar emberek vásárlási szokásait az új szabályozás
Régóta tervben van az Európai Unión belül, hogy az élelmiszereket az egyes tagországok egységes címkével lássák el. Az egész még 2020-ban kezdődött, amikor az Ursula von der Leyen által vezetett Európai Bizottság bemutatta a Farm to Fork stratégiát. Ennek a szlogenje, hogy az élelmiszerrendszereket igazságossá, egészségessé és környezetbaráttá tegye. Ennek pedig a része az új címkék bevezetése.
Jelenleg az egyes országoknak nem kell kötelezően a bolti termékek csomagolásán feltüntetni a tápértékről szóló információkat. A Farm to Fork azonban pontosan erre kötelezné az országokat, azzal indokolták, hogy így egyértelműen meg lehet majd határozni az egyes élelmiszerek tápértékét. A tervek szerint így a fogyasztók tudatosabb döntéseket tudnának hozni a boltban.
Így változna az élelmiszerek jelölése
A folyamat azonban az elmúlt években elakadt, de a Világgazdaság cikkéből kiderült, hogy most ismét előkerült. A lap azt is leírja, hogy a jövőben milyen módszerrel szeretnék jelölni az élelmiszereket. Az elképzelések szerint színekkel és betűkkel jelölnének mindent, ez hasonlíthatna az öt színkóddal ellátott Nutri-Score-hoz, melyet bevezetett már Franciaország, Belgium, Németország, Luxemburg, Hollandia, Spanyolország, Svájc és Portugália is.
A Nutri-Score értékeli az élelmiszerek tápanyagtartalmát a csomagoláson, öt betű, A-tól E-ig és az ezekhez tartozó színek – a sötétzöldtől a pirosig - segítségével. A zöld színnel, valamint A és B betűvel értékelt ételek magas tápértékű termékek, ezeket ajánlott gyakrabban és nagyobb mennyiségben fogyasztani.
A narancssárga és vörös jelöléssel, valamint D, E betűvel ellátott élelmiszereket ritkábban, kisebb mennyiségben javasolt megvásárolni és elfogyasztani. Legtöbbször ezek nagyon mennyiségben tartalmaznak például telített zsírokat, cukrot és sót.
Hamarosan bevezethetik az új szabályozást
Az új címkék bevezetésében fontos szerepet játszhat Várhelyi Olivér, a magyar biztosjelölt. Bár még nem tudni, mennyire tudja majd elősegíteni, hogy minél hamarabb bevezessék az új törvényt, 16 oldalas levélben fejtette ki az álláspontját a témában az európai parlamenti képviselőknek, derült ki a Világgazdaság cikkéből.
A szabályozás támogatói azzal érvelnek, hogy az egységes címkékkel és a jelzésekkel sokkal tudatosabban tudnak majd a vásárlók dönteni egy adott termékről. Ezeknek köszönhetően egészségtudatosabbak lehetnek, hosszabb távon pedig ez csökkentheti a túlsúlyt, illetve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)