Ennyit kell fizetni 2025-ben az erkölcsi bizonyítványért

Az erkölcsi bizonyítvány több helyzetben is szükséges lehet, legyen szó hitelfelvételről vagy munkahelyváltásról. Az erkölcsi bozonyítvány igénylése egyszerű, ám vannak esetek, amikor fizetni is kell érte.

2025. február 12., 13:59

Szerző:

Erkölcsi bizonyítványra az életünk több helyzetében is szükség lehet. A hatósági erkölcsi bizonyítvány egy, a Belügyminisztérium által kiállított okirat, amely feltünteti, hogy a magyar bűnügyi nyilvántartás rendszere szerint büntetlen vagy büntetett előéletűek vagyunk-e, illetve állunk-e a közügyektől vagy bizonyos munkakörtől való eltiltás hatálya alatt – foglalja össze a Pénzcentrum.

Mihez van szükség erkölcsi bizonyítványra?

Az erkölcsi bizonyítványt az esetek többségében a büntetlen előélet igazolásaként használják. Ezen információk mellett az iraton szerepel az igénylő

 

  • a neve
  • az állampolgársága
  • az édesanyja születési neve
  • a születési ideje
  • és a születési helye.

 


Az erkölcsi bizonyítványt állampolgárságtól függetlenül bárki kérelmezheti, hiszen egyaránt létezik külföldi és belföldi opció.

Az erkölcsi bizonyítványt számos intézmény vagy cég kérheti.  

A leggyakoribb akkor kell erkölcsi bozpnyítványt benyújtani, ha:

  • állami támogatással vagy adó-visszatérítéssel járó kedvezményeket vesz igénybe
  • CSOK Plusz vagy a falusi CSOK támogatást vesz fel
  • felhasználja a nagycsaládosok támogatását jelzáloghitel kiváltáshoz
  • olyan munkahelyi pozíciót szeretne betölteni, amely megköveteli a büntetlen előéletet (ebbe a kategóriába tartoznak például a közalkalmazotti státuszú munkahelyek vagy a kiskorúakkal folytatott munka)


A bankok gyakorlata eltér abban, hogy mennyire követelik meg az eredeti erkölcsi bizonyítvány meglétét, bizonyos államilag támogatott hiteltípus, illetve kedvezmény esetén azonban egyes bankok megengedőbbek. Előfordulhat, hogy a pénzintézet megelégszik azzal, ha büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozatot tesz a büntetlen előéletéről.

Ennyibe kerül az erkölcsi bizonyítvány

Az erkölcsi bizonyítvány 2016. január 1. óta  illetékmentes évente maximum négy alkalommal. Ha négynél több alkalommal igényli ezt a hivatalos dokumentumot, minden igénylés az adott évben 3 000 forintba fog kerülni, mivel az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvényben meghatározott, első fokú közigazgatási eljárásért fizetendő, általános tételű eljárási illetéket kell fizetni. Ez a szabály érvényes az elektronikus és a személyes ügyintézésre is. A bizonyítvány a kiállításától számított kilencven napig érvényes.

Így kell igényelni az erkölcsi bizonyítványt

Erkölcsi bizonyítványt igényelhetünk személyesen is bármelyik kormányablakban vagy Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Hivatalánál, de lehetőség van telefonon, postai vagy elektronikus úton is leadni az igénylésünket.

A telefonon történő ügyintézés a Kormányzati Ügyfélvonalon (1818) Telefonos azonosítással történik. Az erkölcsi igénylés elintézéséhez személyes megjelenéssel lehet regisztrálni kormányablakokban. Az erkölcsi bizonyítvány postai úton kerül kézbesítésre, melyet kizárólag a címzett vehet át (a kérelem benyújtásakor megadható a kérelmezőtől különböző belföldi cím és címzett is). Az ügyintézési határidő 8 nap.

Erkölcsi igénylés postahivatalokban is intézhető. Itt vásárolható hatósági erkölcsi bizonyítvány iránti kérelem (formanyomtatvány), melyhez kitöltési útmutató is tartozik. A kitöltött és aláírt erkölcsi igénylés kérelmet a következő címre kell ajánlott küldeményként feladni: Belügyminisztérium Bűnügyi Nyilvántartó Hatóság, 1475 Budapest, Pf.: 172. Az erkölcsi bizonyítvány postai úton kerül kézbesítésre, melyet kizárólag a címzett vehet át (a kérelem benyújtásakor megadható a kérelmezőtől különböző címzett és belföldi cím is). Az ügyintézési határidő 8 nap.

Végül az Ügyfélkapu+ vagy DÁP alkalmazáson keresztül is hozzájuthatunk az erkölcsi bizonyítványunkhoz. Itt nyílik mód van ún. általános tartalom igazolás kérésére, amely a következőket jelentheti:

  • igazolás arról, hogy büntetlen előéletűek vagyunk,
  • igazolás arról, hogy nem vagyunk eltiltva közügyek gyakorlásától,
  • igazolás arról, hogy nem vagyunk eltiltva foglalkozás vagy tevékenység gyakorlásától,
  • vagy pont arról, hogy mely foglalkozástól vagy tevékenységtől vagyunk eltiltva.


Lehetősége van ún. speciális tartalomról, vagyis egy konkrét törvényi rendelkezésnek való megfelelésről igazolást kérni, például ha olyan állásban szeretne elhelyezkedni, amely szabályait valamely konkrét törvény rendezi.

 

(Kiemelt képünk forrása: Képernyőfotó az ügyfélkapu alkalmazásról)