Ennyi lesz a januári nyugdíjemelés, megjelent a rendelet
Január elsején lép hatályba.
Eszerint 5 százalékkal kell emelni a 2022. január 1-jét megelőző időponttól megállapított
- öregségi nyugdíjat,
- özvegyi nyugdíjat,
- szülői nyugdíjat,
- árvaellátást,
- baleseti hozzátartozói nyugellátást,
- mezőgazdasági szövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadékot,
- mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadékát,
- korhatár előtti ellátást,
- szolgálati járandóságot,
- átmeneti bányászjáradékot,
- táncművészeti életjáradékot,
- rokkantsági ellátást,
- rehabilitációs ellátást,
- baleseti járadékot,
- bányászok egészségkárosodási járadékát,
- fogyatékossági támogatást,
- vakok személyi járadékát,
- Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátást,
- polgármesterek közszolgálati járadékát,
- honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti kiegészítő rokkantsági támogatást,
- honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, valamint a honvédelmi alkalmazottak jogállásáról szóló törvény szerinti árvák kiegészítő támogatását,
- honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, valamint a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti kiegészítő hozzátartozói támogatást,
- hadigondozásról szóló törvény alapján a Tny. 62. §-ában foglaltak szerint megemelendő rendszeres pénzbeli ellátásokat,
- házastársi pótlékot,
- házastárs után járó jövedelempótlékot,
- nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékot,
- nemzeti gondozási díjat, és
- azokat az egyes személyes szabadságot korlátozó intézkedésekkel vagy semmissé nyilvánított elítéléssel összefüggésben járó emeléseket, amelyeknek emelését kormányrendelet elrendeli.
Az e rendelet alapján emelendő, 2022. januárra járó ellátásokat a jogosultak számára már emelt összegben kell folyósítani.
A jogszabály alapján a rokkantsági járadék havi összege 2022. január 1-jétől 43 100 forint.
A saját jogú nyugellátás és az özvegyi nyugdíj, baleseti özvegyi nyugdíj pedig 2022. január 1-jétől havi 107 910 forint összeghatárig folyósítható együtt.
A 2021. december 31-ét követő kezdő időponttól megállapított rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásra való jogosultság esetén alapösszeg 112 920 forint.
Az átlagnyugdíj a novemberi 1,2 százalékos emelés után jelenleg 153 290 forint, ez az összeg 2022. januárban a most bejelentett 5 százalékos emelés után 160 960 forintra emelkedik. A havi 7670 forintos emelés éves szinten mintegy 92 ezer forintos pluszt jelent.
Némi meglepetést okozott Orbán Viktor miniszterelnök hétfői bejelentése, amely szerint 2022. január 1-jétől nem három, hanem öt százalékos nyugdíjemelés lesz. Erről az immáron a jegybank által is öt százalékosra prognosztizált infláció miatt döntött a kormány, amely a jelek szerint meghajolt a nyugdíjas szervezetek követelése előtt, hogy az elszaladt, és várhatóan jövőre sem csillapodó pénzromlásra tekintettel az elfogadott költségvetésben tervezett három százaléknál magasabb, a valós inflációnak megfelelő mértékű legyen a nyugdíjemelés januártól. - írja a 24.hu.
A statisztikai hivatal adatai alapján 2020-ban 150 500 ezer forint volt az átlagnyugdíj, ami az idei rendes emeléssel (januárban, 3 százalék) és az elszaladt infláció miatti korrekciókkal (júniusban 0,6 százalék, novemberben 1,2 százalék) számolva 2021 végére 157 800 ezer forintra emelkedett.
Az idei átlaghoz képest majdnem havi nyolcezer forint pluszt jelent a januári emelés, amiből a hétfői miniszterelnöki bejelentés durván háromezer forintot hoz az átlagnyugdíjasnak.
A nyugdíjemelés azért lett volna három százalékos januártól, mert a kormány jövőre 3 százalékos inflációt tervezett be a költségvetésben. Csakhogy időközben elszaladtak az árak, októberben már 6,5 százalékos inflációt jelzett a Központi Statisztikai Hivatal, és az elemzők jövőre is három százaléknál jóval magasabb inflációt prognosztizálnak.
(Kiemelt kép: Illusztráció)