Elstartolt az előválasztáson indulók nyilvántartásba vétele
Csak pártok indíthatnak jelölteket.
A hat ellenzéki párt vezetőinek korábbi döntése alapján 2021. július 26-án indul az előválasztás nyilvántartásba vételi szakasza. Az Országos Előválasztási Bizottság a jelentkezes@elovalasztas2021.hu címen várja az előválasztáson indulni kívánó miniszterelnök-jelöltek, egyéni képviselőjelöltek és jelölő szervezetek jelentkezését. A jelöltek már ezt az időpontot megelőzően is beszerezhetik a jelöltállításhoz szükséges dokumentumokat. A jelentkezési határidő augusztus 15-én jár le.
Az Országos Előválasztási Iroda munkatársai a beérkező kérelmeket formai vizsgálat után terjesztik az OEVB ülésére, hiányos kérelem esetén hiánypótlásra szólítják fel a kérelmezőket. A szükséges dokumentumokat az előválasztás honlapján, a “Regisztráció” menüpont alatt találják meg az érdeklődők, ahol a nyilvántartásba vételi eljárásról is részletes leírást olvashatnak.
A mai nappal élesedett az Előválasztás hivatalos Facebook-oldala is. Az Előválasztás 2021 oldalon az OEVB valamennyi, közérdeklődésre számot adó döntéséről tájékoztatást fog adni a sajtó, az érintettek és az érdeklődők számára is, beleértve a következő napokban nyilvántartásba vett kérelmezőket, a közeljövőben a szükséges ajánlásokat összegyűjtő és a jelöltek választási indulását engedélyező határozatokat, illetve a választás eredményét is.
Kik szervezik?
2020-ban hat párt, a DK, a Jobbik, az LMP, a Momentum, az MSZP és a Párbeszéd közös elhatározással úgy döntött: közösen indulnak 2022-ben az országgyűlési választáson, közös miniszterelnök-jelöltet, Magyarország 106 országgyűlési egyéni választókerületében 106 közös jelöltet és közös listát állítanak. A szervezők szavazni hívnak minden tisztességes magyar polgárt, aki velük együtt hitet tesz a demokrácia, az együttműködés, az esélyteremtés, egy egyenlőbb társadalom jövőképe és a jelenlegi kormány leváltása mellett.
Ki indulhat?
Az előválasztáson több jelölt fog indulni mind a közös ellenzéki miniszterelnök-jelölti pozícióért, mind az egyes választókerületek közös képviselőjelölti pozíciójáért. Minden választó egy miniszterelnök-jelöltre, és a saját választókörzetének egy országgyűlési képviselőjelöltjére adhatja le a voksát. A jelöltek konkrét listáját nyár végén teszik közzé.
Ki szavazhat?
Az előválasztáson minden magyar állampolgár szavazhat, akinek magyarországi állandó bejelentett lakhelye van. Az előválasztáson mindenképpen megteremtik annak lehetőségét, hogy a szavazók személyesen leadhassák szavazataikat. Ezeket nagyrészt közterületen felállított sátrakban, kisebb részt irodákban, zárt helyiségekben lehet leadni.
A szavazóhelyiségekben megjelenő szavazóknak igazolniuk kell magukat fényképes igazolvány felmutatásával, valamint be kell mutatni érvényes lakcímigazolványukat, amellyel igazolják, hogy melyik választókerülethez tartoznak. Mindenki csak a saját állandó lakcíme szerinti választókerület jelöltjeire szavazhat, és mindenki csak ott szavazhat egyéni jelöltre, ahol lakcíme szerint él.
Aki olyan helyen lévő szavazóhelyiségbe megy szavazni, ami a saját választókerületében van, az kettő szavazólapot kap: egyet a miniszterelnök-jelöltek neveivel, és egy másikat a helyi egyéni jelöltek neveivel. Mindkét lapon maximum 1-1 főt választhat ki.
Hogyan lehet szavazni?
Az előválasztáson egyaránt lehet majd szavazni személyesen, az egyes választókerületek kijelölt választási pontjainál, továbbá az interneten is. Még a szavazás kezdete, vagyis 2021. szeptember 18. előtt időben tájékoztatást fognak nyújtani az egyes választási pontok elhelyezkedéséről és a szavazás pontos módjáról.
Mikor van az előválasztás?
A jelentkezés az előválasztásra tehát július 26 és augusztus 15-ig tart. Ezután jön az aláírásgyűjtés, amely augusztus 23-tól szeptember 6-ig tart. Az egyéni országgyűlési képviselőjelölteknek 400, miniszterelnök-jelölteknek 20,000 aláírást kell összegyűjteniük. A jelölteknek szeptember 6-ig kell leadni az aláírást tartalmazó íveket.
Az előválasztás első fordulója szeptember 18 – szeptember 26 között zajlik. A második forduló október 4–10 között lesz. Itt a miniszterelnök-jelöltre lehet csak szavazni, ha az első fordulóban egyik jelölt sem szerzi meg a szavazatok 50 százalékát.
(Kiemelt kép forrása: A Közös Alap)