Élhetnek a Himalájában eltűnt magyar hegymászók
Ha a hegy falát választották a hegymászók, akkor valószínűleg elvitte őket a lavina. Ha a gerincen másztak, akkor lehet esélyük, akkor élhetnek – mondta Vörös László hegymászó, aki tagja volt annak a csapatnak, amely az első magyar nyolcezres mászást hajtotta végre.
Egyelőre nem találják a négy eltűnt magyar hegymászót Kínában, de már 5000 méteren járnak a mentők Szecsuanban azon a hegyen, amelynek csúcsára akartak a magyarok feljutni – közölte az MTI-vel a pekingi magyar főkonzul a szecsuani mentők információi alapján. A mentőcsapat beszámolója szerint 4400 méteren, az alaptáborban látták a hegymászók holmiját, de úgy gondolják, hogy a négy magyar 5300 és 5500 méter között kerülhetett bajba. Egyelőre semmiféle nyomot nem találtak, az időjárási körülmények rosszak, havazik, a sziklákról folyamatosan szakad le a jég és a hó, ami nehezíti az előrejutást.
Van még remény
Vörös László tagja volt annak a csapatnak, amely az első magyar nyolcezer méteres mászást hajtotta végre a Himalája 8012 méter magas Shisha Pangma csúcsán 1987-ben. Összesen három nyolcezres csúcs meghódítása fűződik a nevéhez.
A 168 Óra Online-nak az eltűnt magyar hegymászók esélyeiről azt mondta: "Ha a hegy falán másztak fel, akkor valószínűleg elvitte őket a lavina. A lavinaveszélyes falon ha megmozdulnak, elindul a hótömeg, és elviszi őket. Ha a gerincen másztak, akkor lehet esélyük, akkor élhetnek."
Minden segítséget megadnak
A Külügyminisztérium megkülönböztetett figyelemmel kíséri a Kínában eltűnt négy magyar hegymászó megtalálása érdekében folyó kutatási, mentési munkálatokat, folyamatosan tájékoztatja a családtagokat, és mindent megtesz az eredményes felkutatás elősegítése érdekében - jelentette ki Mátrai Zsuzsanna szóvivő csütörtökön az MTI-nek.
Elmondta: a kínai nyelvű internetes hírportálon megjelent hírt követően a pekingi magyar nagykövetség főkonzulja haladéktalanul intézkedett, és felvette a kapcsolatot a pekingi és a tartományi hatóságokkal az értesülések ellenőrzése érdekében.
Ezzel párhuzamosan a Külügyminisztérium azonnal felkutatta a magyar hegymászók legközelebbi családtagjait, akiket azóta folyamatosan tájékoztatnak a pekingi nagykövetségtől rendelkezésükre álló információkról. Biztosítottuk őket arról, hogy megkülönböztetett figyelemmel kísérjük a kutatási, mentési munkálatokat, folyamatosan tájékoztatjuk őket, és mindent megteszünk az eredményes felkutatás elősegítése érdekében – hangsúlyozta Mátrai Zsuzsanna.
Hozzátette: a pekingi magyar nagykövetségen keresztül, a hozzátartozókkal egyetértésben, kérték a kínai felet, hogy tegyenek meg mindent a magyar hegymászók felkutatásáért és megmentéséért. Közöltük a kínai féllel, hogy a magyar fél kész minden rendelkezésére álló adattal, információval segíteni a mentési munkálatokat – hangsúlyozta a külügyi szóvivő.
A négy magyar hegymászó október 7-én indult Kínába azzal a céllal, hogy a Zsen Csong Feng (Ren Zhong Feng) expedíció keretében október végéig feljusson a Himalája szomszédságában lévő - ember még nem járta - 6.079 méteres csúcsra. A csoportnak október 31-én kellett volna visszaérkeznie a tartomány székhelyére, Csengduba (Chengdu). Eltűnésükről először kedden jelent meg hír a helyi sajtóban.
Sárközy Péter pekingi főkonzul a szecsuani mentők közlése alapján az MTI-t csütörtökön arról tájékoztatta, hogy egyelőre nem találják a négy eltűnt magyart, de már 5.000 méteren járnak a mentők Szecsuanban azon a hegyen, amelynek csúcsára a hegymászók fel akartak jutni.