„Éhen lehet dögleni" - indul a menet Orbánhoz
Elszakadt a cérna: Budapestre gyalogolnak - Az edelényi munkás és MSZP-s aktivista, Komjáthi Imre a megszorításokat, a miskolci munkanélküli az embertelenséget kéri számon a kormányon.
Munkát, kenyeret! jelszóval éhségmenetet szerveznek Borsod-Abaúj-Zemplén megyei polgármesterek, magánszemélyek, kezdeményezésüket az MSZP is támogatja. A menet Miskolcról, az ITC parkolójából február 6-án, 9 órakor indul, és terveik szerint 13-án érnek gyalogosan Budapestre, a Kossuth térre, a parlament tavaszi ülésszakának nyitónapjára. Céljuk, hogy felhívják a kormány figyelmét a régióban élők kilátástalan helyzetére - írta az
Észak Online.A kezdeményezést azért támogatja az MSZP, mert – mint azt Gúr Nándor országgyűlési képviselő, a párt megyei elnöke a szervezőkkel közösen megtartott miskolci tájékoztatóján elmondta – a halmozottan hátrányos helyzetű térségekben ma már robbanásközeli állapotba jutott a feszültség a munkanélküliség, az ebből fakadó nyomor, illetve az alacsony jövedelműeket sújtó kormányzati intézkedések miatt. Mint mondta, az Orbán-kormánynak a kiskeresetű, szegény emberek nem jelentenek semmit, nemhogy támogatnák őket, még el is vesznek tőlük. Emlékeztett arra, hogy az alacsony jövedelműek a minimálbér megemelésével jó esetben is csak ugyanazt a pénzt kapják meg, mint tavaly, hiszen január 1-jével megszüntették az őket segítő adójóváírást. Ezek az emberek azok – mutatott rá –, akik, ellentétben például a kormánytagokkal, nem tudják igénybe venni a gyermekenként nekik is járó nettó 33 ezer forintos adókedvezményt: nincs akkora keresetük, amiből annyit adóznának, hogy az adóalapból ezt az összeget le lehessen vonni. Ők azok, akiket a legjobban sújt a szegények adója, az európai és világviszonylatban is legmagasabb szintre emelt áfa, ők azok, akik az ebből fakadó összes áremelkedést a leginkább megérzik. Megítélése szerint a térségben élő emberek jelentős része nyomorog. De nemcsak itt, az egész országban is nagy a baj: míg a kormányváltás előtt, a válság kellős közepén, 2009-ben 2,7 millió ember élt a létminimum alatt Magyarországon, addig ők ma már közel 4 millióan vannak. Hangsúlyozta: a menet szervezői, a résztvevők, azok, akik hétfőn elindulnak a majd' 200 kilométeres gyalogútra, „csupán futárai annak a több tízezer Borsod-Abaúj-Zemplén megyei embernek, akik megélhetési gondokkal küzdenek".
Az egyik szervezőnek, az edelényi Komjáthi Imrének van ugyan munkája, ám az Orbán-kormány adópolitikája őt is, a családját is, ismerőseit, barátait is érzékenyen érintette. „Nem ezt ígérték. Elvették a hitünket, elvették az önbecsülésünket. Pedig minden eszközük meg lenne a változtatásra. Azért megyünk a parlament elé, hogy borsodi módra belekiabáljuk a kormány fülébe: változtassatok, különben bele fogunk dögleni" – mondta.
A miskolci Tóth Imre évtizedekig dolgozott olvasztárként a miskolci kohászatban, most munkanélküli. Nemrégiben egy közeli barátja lett öngyilkos a nyomor miatt, két gyereket hagyott árván. Mint mondta, ő munkanélküli, nem pedig tolvaj, s elvárja, hogy a kormány ekként is kezelje őt. Elmondása szerint a Fidesz becsapta őt és sorstársait, sőt, a magán-nyugdíjpénztárak államosításával meg is lopta őket. Kijelentette, jó lenne, ha a kormány végre megértené, nem az emberek vannak a kormányért, hanem a kormány az emberekért.
Takács László, Alsógagy polgármestere azt mondta, a napokban 50 ezer forintot osztott szét saját pénzéből a falu rászorulói között, mert az emberek egyszerűen nem tudtak gyógyszert venni a 22.800 forintos segélyükből. Ebből az összegből a polgármester szerint maximum „éhen lehet dögleni". Szerinte remény sincs arra, hogy javulni fog a helyzet, ezért szervezik az éhségmenetet. Takács László Petőfi Sándor Föltámadott a tenger című költeményének záró sorait ajánlotta a kormány figyelmébe: „Habár fölűl a gálya, / S alúl a víznek árja, / Azért a víz az úr!"
Füzesséri József, Szikszó polgármestere szerint botrányos, hogy a XXI. század Magyarországán nyomorról és éhező emberek tízezreiről kell beszélni. Szerinte minden kormánynak az eszébe kell vésnie, hogy az emberek elsősorban dolgozni akarnak, nem pedig segélyért könyörögni. Ők maguk helyi szinten mindent megtesznek az új munkahelyek létrehozása érdekében (az ország egyik legnagyobb egybefüggő ipari területét hozták létre), de ebben a munkában szükség van a kormányzat támogatására, segítségére is. Keserűen megállapította, hogy az elmúlt másfél évben a kormány befektetési és kereskedelemfejlesztési ügynökségeként tevékenykedő ITD Hungary, illetve az ITDH feladatát átvevő Nemzeti Külgazdasági Hivatal egyetlenegy érdeklődő befektetőt sem vitt a szikszói ipari parkba.
Nyakó István országgyűlési képviselő a programot ismertetve elmondta: a menet február 6-án indul Miskolcról. Találkozó 9 órakor, az ITC-székház előtt. Hétnapi gyaloglás után – a tervek szerint – február 13-án érkeznek meg Budapestre, a „köztársaság utáni rendszer első parlamenti ülésnapjára" - írta az Észak Online.