Egyre pofátlanabb béreket fizet Orbán az állami cégvezetőknek

Jóval többet kereshet az eddiginél egy állami cég vezetője, ha jövőre bevezetik az új bérezési rendszert. A havi kétmilliós bérplafont eltörlik. Az Állami Számvevőszéknél azt mondják: erre azért van szükség, mert a fizetések nem voltak elég versenyképesek és a jó szakembereket a legjobb bérekkel kell honorálni. Az MSZP szerint a mostani bérek is túl magasak.

2015. szeptember 17., 19:41

„Havi bruttó kétmillió forint fizetési plafont vezetünk be az állami költségvetési szférában” – mondta még 2010 nyarán a parlamentben a kormánypárti frakciók hatalmas tapsa közepette Orbán Viktor.

Akkor még irritálta az állami vezetők „pofátlanul magas” bére. Most, hogy már mindenütt az övéi vannak pozícióban, az állami cégek vezetőinél eltörölték ezt a limitet. A politikai-államigazgatási szférában pedig már rég túlléptek rajta.

Lázár János szerint „a legfontosabb szempont az volt, hogy szűnjenek meg a bújtatott bérezési rendszerek, legyen világos helyzet. A magyar állam az állami cégvezetők bérét maximalizálja egy új bérplafonban.”

Ezentúl a pénzügyi cégeknél havi ötmillió forint, az energiaszolgáltatóknál havi négymillió, más cégeknél pedig havi hárommillió forint is lehet a legmagasabb fizetés.

Az emelésre az Állami Számvevőszék tett javaslatot. Szerintük a legjobb vezetőket a legjobb bérekkel kell honorálni. És például abban az esetben, ha külföldről érkezik egy menedzser, például a Paksi Atomerőmű élére, a kormány egyedi döntéssel akár európai szintű bért is adhat neki. Ugyanakkor csökkentik a prémiumokat.

„A kétmilliós bérplafon tulajdonképpen csak egy szimbolikus része az egésznek. Mi arra tettünk elsősporban javaslatot, hogy az értékeléssel összhangban álló legyen a vállalati vezetők javadalmazása. Vagyis hogy a fizetésük minél nagyobb része az alapbérbe épüljön be” – mondta az RTL Klubnak Pulay Gyula, az Állami Számvevőszék felügyeleti vezetője.

A pénzügyi cégek vezetői ezentúl évi 43 millió helyett akár 72 milliót is hazavihetnek. Az adható prémium mértéke viszont 80-ról 20 százalékra csökken.

Az MSZP-s Tóth Bertalan szerint a fizetések és prémiumok mértéke így is túl magas. „A mostan bevezetendő magas bérhez is tartozik egy prémium, 20 százalék. Ha kiszámoljuk, például a Magyar Villamosművek vezérigazgatójának a mostani és a majdani bérét, akkor éves szinten akár tizenötmilliós emelést láthatunk. Tehát hiába alacsony a prémiumszázalék, annyira megemelik a vezetők fizetését, hogy még az alacsonyabb prémiummal együtt is sokkal többet fognak keresni, mint eddig” – mondta el az RTL Klub híradójának.

Az új bérezés 2016-tól léphet hatályba.

Ez az intézkedés is tökéletesen beleillik Orbán képmutató politikai döntéseinek sorába. Ahogy Kövér László házelnök fogalmazott egy interjúban: „Akkor akkor volt, most meg most van.”

Az Orbánt mindenkinél jobban ismerő Simicska Lajos épp egy ma megjelent interjúban fogalmazott úgy: „Ha egyszer kikerülnek a hatalomból, az ügyeiket számon fogják rajtuk kérni (...) El fog jönni az igazság pillanata, és börtönben fognak megrohadni.”