Az Egyesült Államok felmondja a Magyarországgal kötött 1979-es adóegyezményt
Az amerikai pénzügyminisztérium felmondja a Magyarországgal kötött 1979-es adóegyezményt, miután a magyar kormány elutasította a globális minimumadó bevezetését.
A pénzügyminisztérium szóvivője elmondta, hogy mivel Magyarország 9%-ra csökkentette a társasági adókulcsát – ami kevesebb mint fele a 21%-os amerikai adókulcsnak –, az adóegyezmény előnyei egyoldalúan Magyarországnak kedveznek, az Egyesült Államoknak pedig semmi haszna nem származik belőle – írta a Reuters.
„Az előnyök már nem kölcsönösek – az Egyesült Államoknak jelentős potenciális bevételkiesést jelent ez, és az amerikai vállalkozások és befektetések számára kevés a magyarországi megtérülés” – mondta
A Reuters szerint a pénzügyminisztérium ezzel próbál nyomást gyakorolni Orbán Viktorra, hogy járuljon hozzá a közel 140 ország által elfogadott globális minimumadó bevezetéséhez.
A felmondás várhatóan hat hónap múlva fejeződik be, miután a pénzügyminisztérium hivatalos értesítést küld a magyar hatóságoknak.
Magyarország az 1979-es adóegyezménnyel kapcsolatos, régóta fennálló amerikai kormányzati aggályokat súlyosbította azzal, hogy megakadályozta a globális minimumadó bevezetéséről szóló uniós irányelvet – mondta a pénzügyminisztérium szóvivője.
(Kiemelt kép: Orbán Viktor az EU és a Nyugat-Balkán vezetőinek brüsszeli találkozóján 2022. június 23-án. Fotó: Ludovic MARIN / AFP)