Érkezik az árhullám, harmadfokú árvízvédelmi készültség léphet életbe Budapesten
Komoly árhullám vonul végig a Dunán, jövő hétvégén Budapesten is elérheti a harmadfokú árvízvédelmi szintet a vízállás.
Komoly árhullám vonul le a Dunán, jövő hétvégén Budapesten is elérheti a harmadfokú árvízvédelmi szintet a Duna vízállása – írja az Időkép. Az Ausztriában jelenleg is tartó kiadós esőzések miatt komoly árhullámra lehet számítani a Dunán és mellékfolyóin. Az Országos Vízjelző Szolgálat friss hidrológiai előrejelzése szerint a következő egy hétben a Duna Nagybajcs és Budapest közötti szakaszán több helyen kell harmadfokú árvízvédelmi készültségre számítani.
Az Időkép cikkében megemlíti azt is, hogy minden eddiginél komolyabb árhullám levonulására számítanak a Rábán. Az Országos Vízjelző Szolgálat a folyó tetőzését Szentgotthárdnál vasárnap este várja, az előrejelzések szerint 5 méter körüli vízállás várható, amely meghaladhatja valaha mért legmagasabb, 491 centiméteres vízszintet.
Megérkezett az ítéletidő, a sok eső nem tesz jót az árhullám vonulásának
Ahogyan azt korábban megírtuk a HungaroMet előrejelzése alapján, a pénteki időjárás során reggel keleten, délig északkeleten növekedett meg a felhőzet, majd nagyrészt erősen felhős, borult idő volt országszerte kiadós esővel, záporral. Az ország keleti harmadán zivatarok is kialakultak. Délutántól délnyugat felől aztán szűnni kezdett a csapadék, és a déli részeken – átmeneti jelleggel – szakadozott a felhőzet is.
Az északnyugati szelet jelenleg a Dunántúlon erős, az Észak-Dunántúlon viharos lökések kísérhetik, míg az ország keleti felén a keleties szél élénkül meg, helyenként erős lökések is lehetnek.
A nagy mennyiségű csapadék miatt első és másodfokú figyelmeztetést adtak ki az ország egy részére. Keleten zivatarokra is figyelmeztetnek, Vas, Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegyére pedig erős széllökés miatt is figyelmeztetést adtak ki.
A legmagasabb nappali hőmérséklet a Tiszántúlon 23 és 28, a középső tájakon 16 és 23, míg a Dunántúlon 9 és 15 fok között alakul, a nyugati határ mentén mérhetjük a legalacsonyabb, míg az északkeleti határ mentén a legmagasabb értéket.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Ezra Jeffrey-Comeau / Unsplash)