Dühös emberek Felsőzsolcán

Felsőzsolcán a víz után a düh az úr - Legalább 20 tüntető tört be a felsőzsolcai polgármesteri hivatalba. A városvezető leváltását, kormánybiztos kinevezését és az árvízi adományok szétosztását követelték az elkeseredett helyiek.

2010. július 7., 20:44

A

Borsod Onlinehelyszíni tudósítója szerint mintegy 20-30 helybeli tört be fél tizenegy körül Felsőzsolca polgármesteri hivatalába. A tüntetés, amelyet egy magánszemély jelentett be a városháza előtti térre, s mintegy 200 helybeli vett rajta részt, azután durvult el, amikor az aljegyő kiment a hivatal lépcsőjére, s közölte: aki ügyfélfogadás miatt vár, egyesével bemehet az épületbe. Ekkor körülbelül 20-30 helyi lakos, több médium kíséretében, betört a hivatal előterébe. A kedélyeket végül a rendőrőrs parancsnoka csillapította le, a tüntetés dél körül békésen véget ért. Egy 24 éves felsőzsolcai férfit rendzavarás továbbfolytatása miatt előállítottak a Miskolci Rendőrkapitányságra.

A helybeliek, akik kormánybiztost szeretnének Felsőzsolca élére, közleményt is fogalmaztak. Ebben követelik az önkormányzat azonnali feloszlatását, mert az árvíz idején nem kaptak előre figyelmeztetést és bár az önkormányzat raktárai megteltek, az adományokat a lakosságnak mégse osztják ki. Késedelem nélküli pontos elszámolást várnak az állami és civil szervezetektől érkezett segélyekről, adományokról. Azt írják, demonstrációjukat az elkeseredés szülte, nyomát sem látják az országos médiában szereplő pénzeknek, adományoknak, városuk vezetősége nem törődik velük.
Fehér Attila, a hétezer lelkes település polgármestere a tüntetés idején nem volt a városban.

Németh Csaba, a hivatal sajtófőnöke az

fn.hu-nak azt mondta, azért nem, mert Miskolcon, a megyeházán tárgyalt, a település újjáépítésének ügyében. A szóvivőtől a Független Hírügynökség úgy tudja: a kormány által felajánlott 3 milliárd forintból a város 1,7 milliárdot kapott meg. A pénzt azok között osztják el, akiknek most nincs hol lakniuk. A lakhatási feltételeket november 30-ig kell megteremteni, ehhez a közeljövőben helyi rendeletet fognak alkotni és annak alapján fordítják majd a pénzt az újjáépítésre. Mivel ezt a pénzt bontásra, illetve a romok eltakarítására nem lehet felhasználni, ezen feladatok végrehajtásához más lehetőségeket kell keresni.

A

Népszabadságarra emlékeztet, hogy egy 12 pontból álló követeléslistát még hétfőn, a városba látogató Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkárnak is átadtak a helyiek. Ennek első pontjában azt követelik a kabinettől, hogy független szakemberekkel haladéktalanul készíttessék el Felsőzsolca hidrológiai felmérését, különös tekintettel a város árvízi veszélyeztetettségére. Elvárják, hogy e felmérés alapján készítsenek árvízvédelmi tervet is.

Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője kedden jelentette be, hogy több törvényi rendelkezés megváltoztatásával, illetve bevezetésével is segíti a kormány az árvíz miatt fedél nélkül maradt emberek elemi lakhatási feltételeinek biztosítását, valamint a katasztrófa okozta károk enyhítését. Az elemi lakhatás feltételeinek biztosítására 3 milliárd 176 millió forintot ad a kormány, de a támogatás igénylésére külön feltételeket szabtak és az összeggel tételesen el kell számolni.

Felsőzsolcán több mint 160 ház dőlt össze, a település 2200 lakóingatlanából 1800 sérült meg, az árvíz több mint ötezer embernek okozott kárt. Csupán az önkormányzati intézmények ingatlanjaiban legkevesebb 1,2 milliárd forintra becsülik a kárösszeget.

A felsőzsolcaiak már az árvíz idején is arra panaszkodtak, hogy a polgármester magára hagyta őket.