Duda Ernő: Néhány évtizeden belül mesterséges szerveket hozhatunk létre

Az egyházaknak nem tetszett az ötlet, II. János Pál pápa tanácsadója például kutatásokat végzett, hogy bizonyítsa, a megtermékenyítés utáni 12. órában száll az embrióba a lélek.

2021. március 30., 10:03

Szerző:

Amennyiben nem sikerül egy kísérlet, az nem pancserság, hanem azt jelenti, hogy a természet nem úgy működik, ahogyan azt én kitaláltam - mondta Duda Ernő, immunológus professzor a 168.hu felületén futó KeljfelJancsi című műsorban.

Duda Ernő kifejtette, hogy amikor a megtermékenyített petesejt elkezd osztódni, eleinte az összes sejt egyforma, egészen addig amíg az embrió el nem jut a hólyagcsíra-állapotig. Ekkor ugyanis a sejt külső rétege lesz a méhlepény, a belső sejttömegből pedig egy teljes ember is képes lehet kialakulni. Ennek felfedezésekor megnyílt a lehetőség arra, hogy mesterséges szerveket, csontokat készítsenek, ám a katolikusok tiltakozni kezdtek: ezt nem lehet így csinálni, ugyanis az embriónak már van lelke, tehát ez gyilkosság lenne. 

Felidézte, néhány éve ismerte meg II. János Pál pápa tanácsadóját, aki molekuláris biológiai kutatásokat végzett, hogy bizonyítsa, a megtermékenyítés utáni 12. órában száll az embrióba a lélek.

Duda, szerint egy kutatócsoport rájött arra, hogy ha négy különféle gén működését biztosítani tudják, akkor a felnőtt szervezet gyakorlatilag bármilyen sejtjéből indukált embrionális sejteket lehet előállítani, amik ugyanúgy viselkednek, mint az embrionális őssejtek. Időnként ezek a sejtek képesek az önszerveződésre, hogy organoidokat hozzanak létre, amelyek hasonlítanak a szervre - mondta Duda. 

Lehet csinálni olyan organoidokat, amelyek szerkezetükben hasonlítanak az agyra - kiemelte, majd elmondta: ha emberből, csimpánzból vagy orángutánból csinálunk organoidokat, az emberszabású majmok agya kisebbre nő, mint az ember organoidja. Azonosítottak egy olyan vezérgént, aminek ha az emberi verzióját beleültetik a majom sejtjeibe, akkor akkorára nő, mint az emberi agy. Ugyanez fordítva is megtörténik. 

Duda szerint egy mesterségesen előállított szerv megjelenésétől még nagyon messze vagyunk. Ezzel párhuzamosan zajlanak olyan kísérletek az immunológus kutató szerint, amelyek arra irányulnak, hogy a sejtek közötti anyagokat, mátrixokat 3D nyomtatással készítsék el. "Teremtésről nincs szó egyelőre, megpróbáljuk imitálni azokat a folyamatokat, amelyek az egyedfejlődés során végbe mennek" - mondta. 

Duda Ernő szerint feltételezhető, hogy amennyiben rendelkezésre áll majd az ehhez szükséges technológia, néhány hónapon belül megoldást is jelenthet majd a szervfejlesztés. Szerinte ez az élettudományok fejlődésével egy-két évtizeden belül megoldható lesz. Minél bonyolultabb egy szerv, annál nehezebb lesz az előállítás - az agyátültetés tehát egyelőre science fiction. 

Duda Ernő elmondta, egy magyar agykutatóval, Madarász Emíliával már folytattak olyan állatkísérleteket, amiből kiderült, hogy egy újszülött egérbe ültetve tökéletesen illettek a sejtek az agy többi sejtjéhez. A mi petri-csészénkből előállított sejtekkel gondolkodtak az állatok. 

Ugyanazt a kísérletet a világ különböző pontjain legalább száz laborban végzik. Duda Ernő szerint nagy problémája a tudománynak, hogy nem számolnak be a negatív eredményekről. Sokan meg fogják csinálni ugyanazt a kísérletet, és ez több milliárd dollárt is jelenthetne.

(Kiemelt képünk illusztráció I Forrás: Shutterstock)