Duda Ernő: „A nyitás politikai döntés, a többség még védtelen”
Ahhoz, hogy a járvány eltűnjön, a lakosság kilencven százalékát kell beoltani, beleértve a gyerekeket is. A járvány terjedésének szempontjából az idős korosztályba tartozó 2,5 millió ember beoltásának nincs komoly jelentősége, mégis, ez számukra az életet jelentheti.
A 168 Óra nyomtatott hetilap legfrissebb számában Barát József készített interjút a koronavírus-járvány legégetőbb témáiról Duda Ernő virológussal.
Fizessen elő a 168 Óra nyomtatott hetilapra itt!
Röviden összeszedtük az interjúban elhangzó legfontosabb állításokat.
A beoltottak számához kötött nyitás kérdéséről a professzor azt mondja: „Ez politikai döntés, amit semmilyen tudományos érvvel nem próbáltak megindokolni. (...) A biztonság persze függ attól, hogy mennyi lesz a beoltottak száma, és az sem mindegy, hányan vannak, akik átestek a betegségen, hiszen ők is szereztek valamilyen mértékű védettséget. A két szám összege kulcskérdés. Ha 2,5 vagy akár 3 millió beoltottal számolunk, majd hozzáadjuk azt a 1,5 millió embert, akik az én becslésem szerint már átestek a betegségen, akkor még mindig marad 5-6 millió ember, aki védtelen. A többség.”
Duda Ernő szerint a járvány terjedésének szempontjából az idős korosztályba tartozó 2,5 millió ember beoltásának nincs komoly jelentősége. „Van viszont komoly hatása a halálozásra, hiszen a különféle tanulmányok a hetvenévesnél idősebbek között 5 és 20 százalék közé teszik azoknak az arányát, akik számára a fertőzés végzetes kimenetelű lesz. Ha tehát ez a korosztály megkapta a védőoltást, akkor ez számukra az életet jelentheti.Ettől azonban a járvány még pontosan ugyanúgy terjed, mint korábban. A vírust eddig sem a hetven-nyolcvan évesek terjesztették.”
A védőoltások időbeli hatékonyságáról azt mondta:
„A mérések alapján kijelenthetjük, hogy ezek az oltások egy évnél hosszabb ideig hatásosak, megítélésem szerint inkább évekre biztonságot jelentenek. Legalábbis a jelenleg ismert mutánsok ellen.”
A vakcinák keresztezésének lehetőségét a virológus professzor vetette fel elsőként Magyarországon, lapunk Keljfeljancsi című műsorában. Emellett a 168 Óra nyomtatott hetilapnak adott mostani interjújában is kiállt: „A jelenleg forgalomban lévő oltásokat nyugodtan lehetne keresztezni, ez bizonyos esetekben előnyösebb is lehetne, erre példa, hogy a Szputnyik és az AstraZeneca első oltását optimálisan össze lehetne kötni egymással. Elvben azonban bármelyiket be lehetne adni egy másik után, sőt azt mondom, hogy maga a fertőzöttség tulajdonképpen maga is egy oltásnak felel meg. Annak, aki átesett rajta, valójában már elegendő lenne egy emlékeztető oltás.”
Arra a kérdésre pedig, hogy végső soron mi kell ahhoz, hogy véget érjen a járvány, Duda Ernő így válaszolt: „A járvány vége jelentősen függ az oltásoktól, de megtévesztő lenne azt mondani, hogy amikor beoltottuk a lakosság negyedét, harmadát, akkor vége a járványnak.
Ahhoz hogy a járvány eltűnjön, a lakosság kilencven százalékát kell beoltani, beleértve a gyerekeket is.
Új mutánsok megjelenésétől viszont mindaddig tartanunk kell, amíg az egész bolygó lakosságának a 80-90 százalékát be nem oltottuk. Ez nem elérhetetlen cél.”
(Kiemelt kép: 168.hu | Merész Márton)
Keresse a legfrissebb 168 Óra nyomtatott hetilapot az újságárusoknál vagy fizessen rá elő!
