Drasztikus bírságok: könnyen börtönbe is csukhatnak

Új szabálysértési törvény lépett életbe április 15-én – bevezetik a közérdekű munkát, amellyel a fizetni nem tudók kiválthatják a bírságot, valamint változnak a közlekedési büntetések is. A törvény rendkívül szigorú, ezentúl az sem számíthat csökkentésre, akinek eddig volt egy mentő körülménye. A rendőrség azt ígéri, szigorúak lesznek, de nem igazságtalanok.

2012. április 16., 09:11

Mostantól fix összegű a helyszíni közlekedési bírság, általában 5 ezer forinttól 50 ezerig terjedhet - írja a

hirado.hu. Emelkedik több gyakori szabálysértés büntetési összege. Ittas vezetésért például 30-50 ezer forintot kell fizetni a helyszínen, míg utólag 60-100 ezret.

A változások kapcsán Kincses Ildikó, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) igazgatásrendészeti főosztályvezetője elmondta, szigorúbb büntetést von maga után például a záróvonal átlépése, a nem megengedett módon végrehajtott előzés vagy bizonyos elsőbbségi szabályok megsértése és a vezetés közbeni mobiltelefon-használat is. „Szigorúak leszünk, de nem igazságtalanok” – tette hozzá az ORFK munkatársa. Szigorodik a jogosítvány nélküli vezetés szankcionálása: a helyszínen 50 ezret, utólag 150 ezer forintot kell fizetni.

Jelentősen csökkent a rendőrség mérlegelési lehetősége, mert az egyes közlekedési szabálysértések esetén a kormány – a pénzbírság legalacsonyabb és legmagasabb mértéke (5 ezertől 150 ezer forintig, szabálysértési elzárással is büntethető szabálysértések esetén 300 000 forint) között – rendelettel állapította meg a pénzbírság kötelező mértékét - írja a

totalcar.hu.

Ez azt jelenti, hogy akit például rajtakapnak, hogy nem adja meg az elsőbbséget, szabálytalanul előz, vagy tiltott helyen fordul meg, fixen 15 ezer forint helyszíni bírságra számíthat, és nem reménykedhet, hogy a rendőr elengedi egy ötezres átnyújtása után. Az alkalmazható szankciók közt még mindig ott vannak a legenyhébbek, így a figyelmeztetés. Ez akkor jöhet szóba, ha a szabálysértés az elkövetés körülményeire való tekintettel csekély súlyú, és ettől az intézkedéstől kellő „visszatartó hatás várható”.

Elvileg továbbra is létezik az ötezer forintos legalacsonyabb pénzbírság, de a leggyakoribb közlekedési szabálysértések esetén kötelezően fix összegekkel kell számolnia a rendőrnek. Az illető még így is jobban jár, mintha lefolytatják vele szemben a szabálysértési eljárást, mert a pénzbírság sok esetben a helyszíni bírság kétszerese, tehát mondjuk nem 20, hanem rögtön 40 ezer forint. A fix bírsággal büntetett szabálysértések bevezetésétől a jogbiztonság javulását várják.

Hasonló összegű bírság jár a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértéséért is: vagyis akit bármilyen okból megbüntetnek, az több esetben 15-től 60 ezer forintig terjedő kiadásra számíthat aszerint, mit követett el.

Mostantól részletes nyilvántartást vezetnek a korábban elkövetett szabálysértésekről, ami azzal is já, hogy aki fél éven belül többször is szabálysértési ügybe keveredik, vagyis notórius szabálysértő, magasabb összegű bírságra számíthat. Fizetni a szokásos, a rendőr által kiállított bizonylat ellenében, csekken és bankkártyával is lehet. A rendőrök egy részét kártyaolvasóval is felszerelik.

A jogosítványt ezentúl is elvehetik, ha a közúti közlekedési szabályok kisebb fokú megsértésével (bármilyen KRESZ-szabály megsértéséről beszélünk), vagy a közúti közlekedési igazgatási szabályok megsértésével (mondjuk, nem íratjuk át az autónkat) kapnak el.

Akinek nincs pénze kifizetni a bírságot, az kiválthatja önként vállalható közérdekű munkával. Ötezer forintnyi bírság mintegy hat óra munkát jelent, vagyis egy közepes szabálysértésért valaki hetekig gondozhatja egy park virágágyásait.

Aki nem tud, vagy a rendelkezésére álló 30 napos határidőn belül nem akar fizetni, azt egyszerűen le is csukhatják, és ugyanerre számíthat, aki kiemelt szabálysértést követ el, például ittasan vezet. Ilyen esetekben ötezer forintot ér egy nap a rács mögött, és az elzárás leghosszabb időtartama akár 60 nap is lehet. A közlekedési szabálysértések ügyében eljáró hatóságok, vagyis a rendőrség, illetve Nemzeti Adó- és Vámhivatal akár le is foglalhatja az autót. Erre szintén a notórius szabálysértőknek kell számítaniuk. Jó tudni továbbá, hogy a hosszabb hivatali eljárást generáló ügyek költségeit ezután szintén az autósokkal fizettetik majd meg, egyszerűen hozzáadják őket a bírsághoz - írja a totalcar.hu.

09:54

Az elmúlt másfél évtized nyugdíjreformjai radikálisan átalakították a rendszert, aminek következtében eltűnt a rokkantsági nyugdíj, a különösen veszélyes munkakörben dolgozók sem mehetnek korkedvezménnyel nyugdíjba, bevezették a minimálnyugdíjat, miközben a járulék- és nyugdíjplafon is hiányzik.