Csak tavaly majdnem 3300 milliárd forint értékben bonyolítottak közbeszerzési eljárást Magyarországon

2019. március 28., 13:41

Szerző:

Tavaly 10 361 eredményes közbeszerzési eljárást bonyolítottak le, amelyek összértéke meghaladta a 3294 milliárd forintot – derül ki a Közbeszerzési Hatóság beszámolójából, amelyet szerdai ülésén elfogadott az Országgyűlés gazdasági bizottsága.

A hatóság MTI-hez eljuttatott közleménye kiemelte, hogy

a közbeszerzések volumene a teljes magyar GDP 7,8 százalékát tette ki tavaly.

A hatóság 24 513 darab hirdetményt dolgozott fel és publikált tavaly, a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások száma a nemzeti eljárásrendben az összes eljárás mindössze 1 százaléka, uniós eljárásrendben pedig csupán 4,8 százaléka volt.

A közlemény szerint Rigó Csaba Balázs, a Közbeszerzési Hatóság elnöke a bizottsági ülésen elmondta, hogy

a 2018-as év nem csupán a szigorú ellenőrzésekről és a következetes bírságokról, hanem a megelőzésekről is szólt, figyelmet fordítottak a magyar ajánlatkérők és a közbeszerzési szakemberek szakmai támogatására.

Azt már mi tesszük hozzá, hogy hatóság elnöke feltehetőleg nem az Elios Innovatív Zrt.-vel szembeni nyomozásra gondolt. Az Orbán Viktor vejének, Tiborcz Istvánnak a résztulajdonában álló Elios elleni vizsgálatot ugyanis novemberben szüntették meg bűncselekmény hiányában. Ezután az Orbán-kormány pedig kivette az Európai Bizottságnak leadandó végleges számlacsomagból az Elios által megvalósított, az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által vitatott közvilágítási projektek számláit. Ezzel az ország gyakorlatilag lemondott a beruházás uniós finanszírozásáról, azt a magyar adófizetők állják.

Az Elios által elnyert 35 közvilágítási pályázatának mindegyikével kapcsolatban tárt fel visszaéléseket az OLAF, 17 pályázat esetében pedig megállapította, hogy szervezett csalási mechanizmust építettek ki annak érdekében, hogy a cég nyerje a tendereket.