Csak havi 300 óra munkáért járt volna bruttó egymilliós fizetés

Rengeteg munkáért, havi 300 óráért járt a bruttó egymilliós fizetés a fővárosi Szent Imre Kórházban. Korábban az intézmény közölte, hogy ősszel emelték 980 ezerre az altatóorvosok bérét. Azonban ennyi pénzért szinte teljesíthetetlen mennyiségű túlórát kellett volna vállalni.

2015. december 8., 13:07

Dr. Csurgai Annamária az egyik aneszteziológus, aki négy kollégájával egyszerre mondott fel a fővárosi Szent Imre Kórházban. Az RTL Klub

Híradójánakelmondta: augusztusban bruttó 502 ezer forintot keresett, ebből 325 ezer forintot kapott kézhez. A fizetése állítása szerint 2014. eleje óta nem változott.

Ezzel szemben az intézmény nemrég azt közölte, hogy ősszel emelték 980 ezerre az altatóorvosok bérét. A híradónak nyilatkozó főorvos azt mondta, ennyi pénzért rengeteg túlórát kellett volna vállalni, amire sokan képtelenek voltak, mert ez jóval 300 óra feletti munkát jelentett volna.

Az ügyeletért vállalkozóként óránként bruttó 4000 forintot kaptak, és szerették volna elérni, hogy emeljék az óradíjukat. A főorvos szerint kevesebb volt az orvos az osztályon, mint kellene, a nővérek pedig szinte elfogytak. Így mindenkinek még több lett a munkája, ezért döntöttek végül a felmondás mellett.

Vészhelyzet van, akkora az orvoshiány

Ausztriában évi 720 ezer eurót, azaz havi kétmilliót is megkereshet egy aneszteziológus. Németországban, Nagy-Britanniában, Svédországban még magasabbak a fizetések.

Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint vészhelyzet van, akkora az orvoshiány. Nem kiszámítható a rendszer, nem biztosít megfelelő egzisztenciát Magyarországon. Az orvosok a lábukkal szavaznak – mondta el az elnök az RTL Híradónak.

A Szent Imre Kórházban felmondott orvosok felmondási ideje december közepén jár le, de már kaptak ajánlatokat.

Megfelezték az intenzív osztályon fenntartott ágyak számát

Az Index szerint nincs annyi aneszteziológus a kórházban, mint amennyiről a kórház orvosigazgató-helyettese beszélt. Bálint András, a szakmai területért felelős orvosigazgató-helyettes közleményében azt írta, tizenöt szakorvos végzi el a szükséges feladatokat, beleértve az ügyeleti időszakban történő munkavégzést is. A portál információi szerint azonban most tíz teljes állású aneszteziológus dolgozik a kórházban, három ember pedig félállásban (ők másfél teljes orvosnak számítanak).

Az Index úgy tudja: az orvos- és nővérhiány miatt nyár óta meg kellett felezniük az intenzív osztályon fenntartott ágyak számát. Az intenzíven huszonnégy ágyból csak tizenkettőt tartanak fenn. Az orvosok fizetésével pedig úgy trükköznek, hogy másodállásban is foglalkoztatják őket, de így már heti 80 órát kell dolgozniuk, amit egyre kevesebben vállalnak.