Csak a nem gomb megnyomása a helyes válasz
Szolidaritási akciót szervezett a Kossuth térre hétfő délelőttre az Amnesty International Magyarország. A Parlament előtt más civil szervezetek képviselőivel együtt tiltakoztak a Stop Soros törvénycsomag elfogadása ellen, amit ma kezd tárgyalni az országgyűlés.
A téren egy hatalmas szívet feszítettek ki CIVIL felirattal, a sajtótájékoztatót ez előtt tartotta Iván Júlia, az Amnesty igazgatója, és Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke.

Iván Júlia azzal kezdte a tájékoztatót, hogy
nagyon szomorú ez a nap, és különösen nehéz a szívük azoknak, akik a rászorulók védelméért küzdenek. Őket akarja kriminalizálni az új Stop Soros. A jogvédők azért dolgoznak, hogy a menedékkérőket szolidárisan, a nemzetközi jog szerint fogadja Magyarország, és aki védelemre jogosult, az kapjon védelmet.
Ezután Pardavi Márta elmondta, hogy
elfogadhatatlannak tartanak egy demokratikus országban egy olyan törvényt, ami büntethetővé teszi azt, ami helyes és jogszerű. Ezt a javaslatot nem lehet javítani, csak elfelejteni, kidobni lehet. Ezért arra kérik a képviselőket, hogy ne szavazzák meg a törvénycsomagot, mert a javaslatra csak a nem gomb megnyomása a helyes válasz.
Hangsúlyozta, hogy a humanitárius és jogi segítségnyújtás nem bűncselekmény, a jogi segítők nem bűnözők, ahogy a menedékkérők sem azok. Elzárással, börtönnel fenyegetni azokat, akik helyesen, jogszerűen járnak el, nem jogállami eljárás.

Az utóbbi napokban számos rangos nemzetközi szervezet is felszólította a kormányt, hogy álljon el a javaslattól, és ne stigmatizálja a jogvédőket, tegye lehetővé, hogy aki menedéket kér, az ezt megtehesse. Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosa, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, az Európa Tanács Emberi Jogi Biztosa mind ilyen nyilatkozatot adott ki. A most tiltakozó szervezetek is azt kérik a kormánytól, hogy ne szavazzák meg ezt a javaslatcsomagot.
Pardavi szerint igen erős szintlépés az a kormánytól, hogy egyéneket fenyegetnek elzárással, civileket, önkénteseket. Ez elég erős üzenetet közvetít mindenkinek, aki Magyarországon él. Azt üzeni ugyanis, hogy ha olyan területen akarja a jogi lehetőségeket kihasználni, ami a kormánynak nem tetszik, akkor a kormány inkább elhallgattatja, börtönnel fenyegeti a párbeszéd helyett.
Iván Júlia a 168 Óra érdeklődésére elmondta, hogy a jogszabály nagyon sok EU-s és nemzetközi jogi alapelvet sért, ezért van rá esély, hogy a kormány végül meghátrál a törvény elfogadásától. A szervezet mindent meg fog tenni, hogy az összes lehetséges jogi fórumon éljenek a panaszhoz való jogukkal. Nem kezeli a kormány a jogvédőket partnerként, a jogszabály-tervezetről nem volt semmiféle egyeztetés azokkal a szervezetekkel, akiket érinthet. Úgy látják, jellemző ez a magyar hatalomgyakorlásra az utóbbi években, teljesen eltűnt a társadalmi vita intézménye.
Nem késett a Fidesz válasza sem. Szerintük a Soros-hálózat azért tiltakozik a Stop Soros ellen, mert ők be akarják hozni a migránsokat. Ebben szerintük a parlament előtt lévő akcióterv megakadályozza őket. Ahogy írják, Soros szövetségesei Brüsszelben, az ENSZ-ben, az európai uniós intézményekben és a nemzetközi sajtóban is támadást indítottak a bevándorlásellenes magyar kormány és a Fidesz ellen.