Népszava: feltételes megegyezés született Brüsszelben az EU-s pénzek kifizetéséről
A kompromisszumokat tartalmazó megállapodásra még a magyar kormánynak is rá kell bólintania, annak kereteiben azonban már megállapodtak az Európai Bizottsággal, jelentette a Népszava brüsszeli tudósítója.
„Szakértői szinten” feltételes megállapodás született az Európai Bizottság és a magyar kormány között az EU kohéziós alapjának 2021 és 2027 közötti forrásai felszabadításához szükséges igazságügyi reformról, közölte a Népszava brüsszeli tudósítója hétfőn.
A Népszava forrásai szerint a megállapodás még nem biztos, hiszen az Európai Bizottság részéről a politikai megegyezésnek még vannak akadályai, és az utolsó szűrőn fennakadhat a megállapodás. Több, független forrás is úgy nyilatkozott azonban, hogy a feltételes megegyezés a szakmai rendezésre lehetőséget nyújtana.
Az igazságügyi rendszer reformját célzó partnerségi megállapodásnak, és az annak keretében javasolt operatív programoknak még 2022. decemberében adott zöld utat a Bizottság, a szakmai-jogi keretrendszerben pedig a magyar fél jogászaival mostanra állapodtak meg. Mindez legalábbis megnöveli az esélyét annak, hogy az EU kohéziós alapjának forrásai kifizetése elől a legfontosabb akadály elhárulhat.
Ez sem jelentené az összes EU-s forrás Magyarország számára való felszabadítását. Az összesen 22 milliárd eurónyi, zárolt forrásból 6,3 milliárd eurót a rendszerszintű korrupció miatt, további 2,5 milliárd eurót pedig a magyarországi egyetemi szabadságot, a melegek és menedékkérők jogait ért jogsértések miatt tartanak vissza.
Az igazságügyi reform-megállapodás esetleges tető alá hozásával tehát mindösszesen 13 milliárd eurónyi forrás szabadulna fel a jogállamisági eljárás alapján való visszatartás alól. Bizonytalan továbbá még a koronavírus helyreállítási alapban Magyarországnak szánt 5,3 milliárd euró sorsa is, ebben az ügyben a magyar kormány legalábbis nem kapkodja el a drasztikusabb korrupcióellenes intézkedések meghozatalát.
Hétfőn a technikai megállapodást üdvözölte Varga Judit igazságügy-miniszter is, ebben közölte, a Dider Reynders jogérvényesülésért felelős uniós biztossal folytatott egyeztetése eredményeképpen a feltételes és előzetes megállapodás megszületett.
(Kiemelt kép: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke beszédet mond az Európai Parlament plenáris ülésén 2021. július 7-én. Fotó: Abdesslam Mirdass / Hans Lucas/AFP)