Magyar politikai botrányok 2024-ből, amiket a Holdról is látni lehetett
Több olyan politikai esemény is történt 2024-ben, melyek aktívan befolyásolták az életünket. Volt itt pedofilbotránytól kezdve az eutanázia elutasításán keresztül egy új párt megjelenéséig minden. Következő cikkünkben ezeket szedtük csokorba.
Az idei év számos politikai botrányt és meghatározó eseményt tartogatott a választópolgárok számára. Konkrétabban: túléltük egy államfő lemondását, egy üstökösként berobbanó ellenzéki párt megjelenését, valamint a részesei lehettünk egy eutanázia körül zajló társadalmi vitának. A következőkben ezeket mutatjuk be.
Politikai botrány a köztársasági elnök körül
Novák Katalint politikai karrierje 2001 óta folyamatosan ívelt felfelé: külügyminisztériumi referensből miniszteri tanácsadó, majd kabinetfőnök, utána miniszteri biztos, illetve államtitkár lett. Ezután 2020 őszén a negyedik Orbán-kormány családokért felelős tárca nélküli miniszterévé, majd két évre rá köztársasági elnökké választották. Amibe azonban belebukott miután kiderült: elnöki kegyelemben részesítette K. Endrét, a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatójának bűntársát.
Lemondásakor Novák elmondta, azért vállalta a köztársasági elnöki feladatot, mert szenvedélyesen szereti Magyarországot, hisz a csendes többségben, a becsületben, az egyenes tartásban, a szeretetben.
Persze mindeközben már tudhatta, távozásával nem bukik majd akkorát, hiszen mint az később kiderült, államfői fizetést kap élete végéig, a törvény alapján pedig bármikor kérheti, hogy az állam biztosítson számára méltó lakhatását. Emellett a volt államfő három fős titkárságot is felállított, de egy bejárónőt is igényelt már az államtól.
Berobbant Magyar Péter, elmosta az ellenzéket a Tisza
Derült égből villámcsapásként érte a magyar közéletet Magyar Péter idén februári felbukkanása. Varga Judit egykori igazságügyi miniszter volt férje ugyanis Novák Katalin kegyelmi ügyének hatására nyilvánosan bejelentette, lemond minden kormányzati tisztségéről, ezután mély elégedetlenségét fejezte ki a Fidesz kormányzásával kapcsolatban. Persze Magyar története ezen a ponton nem ért véget, március 15-én ugyanis pártalapítási szándékot jelentett be, majd politikai alternatívát kínált a szerinte mesterségesen megosztott társadalomnak, mindazoknak, akik a parlamenti ellenzékből és a kormánypártokból is kiábrándultak.
Ezután átvette a Tisza Párt irányítását, és pártjával elindult a 2024-es európai parlamenti választáson. A politikai alakulat jelentős eredményt ért el: a Fidesz mögött a második helyen végzett, és közel 30 százalékot szerzett.
Jelenleg a 2026-os országgyűlési választásra készül, amelyen az előzetes mérések szerint Orbán Viktor jelenlegi kormányfő legfőbb kihívója lesz. A Magyar-jelenséggel egyébként számos cikkben foglalkoztunk 2024-ben, ezeket itt találja meg.
Karsai Dániel harca
Talán nincs olyan hírfogyasztó magyar az országban, aki ne hallott volna Karsai Dániel ügyéről. Az idén szeptemberben elhunyt egykori alkotmányjogász 2024 őszéig aktívan küzdött azért, hogy jogi lehetőséget kaphasson az eutanázia igénylésére, azonban próbálkozásai kudarcba fulladtak. Az alkotmányjogász a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult az ügyben, ám a bíróság azt az ítéletet hozta, hogy az eutanázia magyarországi tiltása nem sérti a jogait. Ezt mondta ki a jog, ugyanakkor elgondolkodtató, hogy mit gondolt maga Karsai Dániel a saját betegségéről:
„az ALS rendkívül megalázó, az önállóságtól egyre jobban megfosztó élethelyzetbe sodor. A betegség utolsó szakasza gyakorlatilag vegetatív létezés, bármiféle tudatos aktivitás vagy kommunikáció lehetősége nélkül. A létezés ezen formája számomra mindenfajta értelmet és méltóságot nélkülöz. Ebben a helyzetben szilárd meggyőződésem szerint joggal igényelhető, hogy az embernek legyen joga az értelmetlen szenvedés helyett méltósággal befejezni az életét”.
Magyarországon egyébként nem engedélyezett az eutanázia, és „ezen jogsérelem orvoslására jogi út nem áll rendelkezésre”. Bár Karsai életében nem tudta megváltoztatni ezt, ugyanakkor egy nagyon fontos össztársadalmi párbeszédet indított el, mely komoly hatással volt az idei évre.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Magyar Péter Facebook oldala)