Egymásnak feszült a Belügyminisztérium és a Magyar Orvosi Kamara
Megy az adok-kapok a Belügyminisztérium és a MOK között.
Amint arról portálunk is hírt adott a Belügyminisztérium új, törvénymódosítási terve értelmében havi kettő helyett akár hatszor is beoszthatnák ügyelni az egészségügyi dolgozókat. Ráadásul ez még nem minden, a többletmunka díjazását is drasztikusan visszavágnák és az ügyeletek közti pihenőidőt is lecsökkentenék. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) a javaslat visszavonását kéri, szeptember 4-én, szerdán pedig egyeztetés is történt az ügyben, ám most nagyon úgy tűnik, hogy a MOK és a minisztérium között egyre élesebb az ellentét.
Értekezletet tartottak
Ahogy azt lapunk is megírta a Belügyminisztérium (BM) Egészségügyi Államtitkársága értekezletet hívott össze 2024. szeptember 4-ére, amelyen részt vett a Magyar Orvosi Kamara (MOK), a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ), a Magyar Kórházszövetség, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói, valamint a Gyógyszerészi Kamara, az MSZ EDDSZ és a Mentődolgozók Önálló Szakszervezete. A megbeszélést követően a MOK honlapján azt írta, az első egyeztetés eredménye, hogy Takács Péter, egészségügyi államtitkár a tervezetet ígérete szerint idén már nem terjeszti be.
Ugyanakkor az ágazatvezető azt is rögzítette, hogy a jogszabályok módosításához ragaszkodik, a tervezetet tavasszal benyújtja, ehhez kérte a résztvevők javaslatait. Így jelen pillanatban a fenyegető változások távolabb kerültek, de nem hárultak el
– írta a MOK, majd kiemelték, az egyeztetésen az álláspontok nem közeledtek egymáshoz, mert azon alapkoncepció, amely nem az egészségügyre fordított anyagi és humán erőforrások növelését, hanem a maradék felélését célozza, a MOK és a MOSZ számára nem elfogadható.
Ugyanígy nem tartjuk elfogadhatónak, amikor az ágazatvezetés az orvos képviseleti szervek észrevételeit, szakmai alapon megfogalmazott kritikáit, ellenvéleményét és javaslatait politikai kontextusba helyezve próbálja érvényteleníteni
– közölte a kamara.
Reagált a Belügyminisztérium
A MOK által közöltek azonban nem nyerték el a Belügyminisztérium tetszését, sőt egyenesen felszólították a kamara elnökét, hogy fejezzék be az álhírek és valótlan információk terjesztését. A minisztérium állítása szerint az előző időszakban több egészségügyi szakszervezet és egészségügyi szakmai kamara fogalmazta meg az egységes szabályozásra vonatkozó igényét az ügyeleti idő, a túlmunka és a kötelező pihenőidők elszámolása tekintetében. Az ő meglátásuk szerint a jelenleg hatályos jogszabályi környezet nem elég pontos, a munkáltatók a szabályozást eltérően értelmezik, a jogbizonytalanság pedig hátrányos az egészségügyben dolgozó munkavállalók számára. Hangsúlyozták, hogy a tárca megkezdte az új szabályozás kialakítását, az egészségügyi államtitkárság egy döntés-előkészítő anyagot küldött a szakmai kamarák és stratégiai partnerei részére a közigazgatási és a minisztériumi belső egyeztetést megelőzően, mivel továbbra is meggyőződése, hogy csak az ágazatban dolgozók véleményét figyelembe véve lehet sikeresen változást elérni egy-egy területen. Közölték, hogy a munkaanyagra az öt partnerszervezet közül négy érdemben reagált, a MOK azonban nem ezt tette, hanem elárasztotta a sajtót és a közösségi médiát "valótlan állításokkal".
A Belügyminisztérium sajnálatosnak tartja, hogy a MOK az orvostársadalom valódi érdekképviselete helyett továbbra is egyfajta "közvéleményformáló aktorként, szakmai köntösbe bújtatja politikai töltetű megnyilvánulásait". Rejtett célja az egészségügyi tevékenység felelősség nélküli irányítása
– fűzték hozzá.
Hamis állítások
A döntés-előkészítő anyagról az egészségügyi államtitkárság szerdán egyeztetett a szakmai kamarákkal – köztük a MOK-kal – és stratégiai partnereivel, és a szakmai fórumon egyértelművé tette, hogy a beérkezett konstruktív javaslatok alapján fogja átalakítani a korábban megküldött vitaindító anyagot – hangsúlyozták. Közleményükben leszögezték, hogy a szakmai egyeztetések folytatódnak, rendszeres szakértői és vezetői szintű egyeztetésekre kerül sor, melynek eredményeként a magyar egészségügyi dolgozók számára olyan jogi környezetet szeretnénk teremteni, melyben biztonságban érzik magukat. A MOK „hamis állításaival” ellentétben az ügyeleti óraszámra vonatkozó szabályozás nem került módosításra, sem a vállalt, sem az elrendelhető ügyeletek száma nem változik, az önként vállalt többletmunka-megállapodással kapcsolatos előírás nem változott, a munkáltató az ügyelet rendes munkaidő terhére történő elrendelésével csak az egészségügyi dolgozó hozzájárulásával élhet, ezt a módosítást kifejezetten a munkavállalók kérték, a hatályos jogszabályi környezetben pedig jelenleg is lehetőség van arra, hogy a munkáltatók az ügyeleti időt átminősítsék normál munkaidőre a teljes munkaidő ledolgozása érdekében – írták, hozzáfűzve, hogy a munkáltatók ugyanakkor többször a munkavállaló terhére, etikátlanul alkalmazzák a vonatkozó jogszabályokat. A Belügyminisztérium a munkavállalók érdekeinek védelme érdekében ezen a területen is új, egyértelmű szabályozás kialakítására törekszik – áll a tárca közleményében.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)