Barna a Balaton: az M7-es miatt van

A Balaton vize barna, a turisták csomagolnak. Ha viszont nincs szivattyúzás, ami az elszíneződést okozza, megsüllyedne az M7-es autópálya. Megoldás egyelőre nincs.

2010. július 2., 17:21

Kiderült, miért kell a Balaton elszíneződését okozó tőzeges vizet a magyar tengerbe szivattyúzni. Barna, helyenként fekete a Balaton vize a fenyvesi nagystrandon, mert ott folyik be a berekből szivattyúzott víz. Mint azt a

sonline.hu megtudta, a bereki területről egy magáncég szivattyúz a befolyó Nagyárokba vízjogi engedély alapján. Ez bizonyos szintekhez köti a szivattyúzás megkezdését és befejezését.

A polgármesteri hivatal közlése szerint az engedély alapján a nyári hónapokban csak rendkívüli helyzetben végezhetik a tevékenységet, ám ez az elmúlt időszak extrém esőzései miatt minden bizonnyal teljesült. Tény az is: a néhány éve megépült M7 autópálya is megsüllyedne, ha a berekben nem egyensúlyoznának a vízszinttel.

Lombár Gábor, balatonfenyvesi polgármester azt nyilatkozta, tisztában van azzal, hogy a Nagyberek talajösszetétele miatt a tőzeg színezi meg a vizet, s azt is tudja, hogy Finnország tavainak nyolcvan százaléka hasonló összetételű. Az is világos, hogy az autópálya stabilitása miatt bizonyos szinten belül kell tartani a berekben a vizet, de ezek egyike sem lehet magyarázat arra, hogy Balatonfenyves egyik részén búcsút inthessenek a turizmusnak.

- Több mint fél éve fellebbeztük meg a szóban forgó magáncég vízjogi engedélyét éppen azért, mert a bereki vizet kizárólag Fenyvesen szivattyúznák a tóba, míg az eredeti, régi engedély szerint erre a máriai csatornát és a bélatelepi befolyó is rendelkezésre állt – mondta Lombár Gábor. Állítja: a fenyvesi nagystrand lényegesen jobb állapotban lenne, ha nem a teljes bereki vízmennyiség érkezne ott a tóba.

A polgármester a sonline.hu-nak elmondta, hogy a fellebbezett eljárásnak azóta sincs eredménye. A helyzet tisztázását tovább nehezíti, hogy a szivattyúzó cég régi engedélye már lejárt, az új pedig még nem jogerős.
Helyi vállalkozók szerint az elszíneződött víz láttán azonnal sarkon fordulnak a turisták, akad, aki szerint megfeleződik a forgalma, amikor kritikus a víz színe.

Az ÁNTSZ viszont arra hívja fel a figyelmet: a fenyvesi strand vízmintája negatív, egészségre ártalmas anyagot nem tartalmaz. Az eltérő színt az okozza, hogy a berek tőzeges talaja miatt huminsav van a befolyó vízben. A huminsavról viszont köztudott, hogy magas koncentrációban a kiváló gyógyvizek egyik összetevője, azaz kifejezetten jó az egészségnek.

– Lakossági bejelentés alapján kollégám a helyszínen járt és jegyzőkönyvet készített. Ez alapján megállapítható, hogy a berekből érkező természetes anyagok miatt eltérő a víz színe – tájékoztatott Andrásofszky Enikő, az ÁNTSZ marcali intézetének tisztifőorvosa, aki azt is elmondta: a fenyvesi nagystrandon mind a szezon kezdete előtt, mind pedig a múlt csütörtökön vett vízminta negatív volt, a tó vize ott semmilyen egészségre ártalmas anyagot nem tartalmazott.

Andrásofszky Enikő elmondta, hogy felhívták a tulajdonos és működtető önkormányzat figyelmét: helyezzenek ki táblákat a strandon a vendégek tájékoztatására, melyben tudatják az elszíneződés okát, s azt, hogy az nem ártalmas.

A sonline.hu úgy tudja, a balatonfenyvesi helyzet nem egyedülálló, legutóbb Balatonberényből jeleztek hasonló problémát SMS-ben a Zalából befolyó víz látványáról.