Baranyi: A Diákváros nem csak 8000 kollégiumi férőhely

Még nem hívta egyeztetésre Palkovics László miniszter Ferencváros polgármesterét a Fudan egyetem ügyében, de Baranyi Krisztina azt mondja, nem enged az eredeti tervből, miszerint Diákváros épül, és szerinte népszavazás is biztosan lesz.

2021. április 24., 17:27

Szerző:

„Nem tudom, mi lehet Palkovics László ajánlata, mert egyelőre nem érkezett tőle megkeresés, hogy tárgyaljunk, pedig a hírek szerint a jövő héten már megkötné a kormány a Fudan egyetemről az államközi szerződést” – mondta a 168.hu-nak Baranyi Krisztina. Ferencváros polgármestere arra reagált, hogy a kínai egyetem mintegy 500 milliárd forintos beruházási értékű, Budapestre tervezett új kampuszának projektjét kormánybiztosként irányító innovációs és technológiai miniszter nemrég az atv.hu-nak azt mondta, a főpolgármesterrel és Baranyi Krisztinával is tárgyalni akar a projektről, és olyan ajánlatot fog nekik tenni, „ami pestiesen szólva, nem lesz semmi”.

Elhelyezték a Lynx gyalogsági harcjárműgyár első tartóosz
 
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter mind a Fundan egyetemet mind pedig a Diákvárost megépítené  Fotó: MTI/Varga György
 

Baranyi nem tudja, mi lehet a „nem semmi” ajánlat, sem az „ékszerdoboz”, amit a miniszter még emlegetett, mindenesetre kijelentette: biztosan nem enged abból az eredeti, a kormánnyal eddig közösen tervezett projektből, miszerint Diákváros épül a részben fővárosi és ferencvárosi tulajdonú ingatlanok rozsdaövezetnek számító területén. Arra a felvetésre, hogy Palkovics szerint egymás mellett megférnek a területen a Fudan egyetem és a tervezett Diákváros létesítményei is, a kormány pedig mindkettőt meg akarja valósítani, Baranyi azt mondta, hogy ez kizárt, mert szerinte

„a Diákváros nem csak 8000 kollégiumi férőhelyet jelent, hanem élhető környezetet, kiszolgáló infrastruktúrát is mosodával, bolttal, zöldfelületekkel, sport- és kulturális funkciókkal, ha pedig ide beszorítják még a kínai egyetemet, a 7-8000 diákjával és 500 oktatójával, akkor nem tudom, mi marad a Diákvárosból.”

A polgármester kijelentette: egyértelmű, hogy Ferencváros nem ehhez a módosított tervhez adta annak idején a felhatalmazást, ezért kérdés, hogy ehhez az új, alapvetően megváltozott projekthez a ferencvárosiak hajlandóak-e átadni az önkormányzat ingatlanjait. Erről a vagyonátadásról kell szóljon szerinte a helyi, illetve akár budapesti szintű népszavazás, melynek kezdeményezését nemrég bejelentette, és amelyet Karácsony Gergely főpolgármester mellett már a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is támogatásáról biztosított, de mellettük például az LMP, a Momentum és mások támogatására is számít Baranyi. Hangsúlyozta, mindenképpen lesz népszavazás az ügyben, de nem magáról a beruházásról, hanem arról, odaadja-e Ferencváros a tulajdonában lévő földterületet az államnak.

Mivel a járvány miatt kihirdetett, és a akár októberig is meghosszabbodó veszélyhelyzet ideje alatt nem lehet népszavazást kezdeményezni, Baranyi úgy számol: lehet, hogy csak decemberben, vagy talán csak jövő év elején tarthatják meg a referendumot. „Bár jobb szeretném, ha a kezdeményezést aláírásgyűjtéssel támogatva indítanánk el, lehet, hogy az előkésztési idő lerövidítése miatt az önkormányzati képviselők negyede vagy valamelyik bizottság javaslatára dönt majd a testület a kezdeményezésről, mivel erre a törvény lehetőséget ad – fejtette ki. Azokat a félelmeket pedig Baranyi nem osztja, hogy a kormány a Fudan-beruházás nemzetgazdasági szempontból kiemeltté nyilvánításával meg tudja akadályozni a referendumot: egyrészt, mert Palkovics maga is úgy nyilatkozott, hogy ilyen lépést nem tervez a kormány, másrészt, ha mégis megteszik, szerinte „akkor sem befolyásolhatja a kiemelt státusz a kerületi vagyonátadással kapcsolatos döntést.”

Fudan Egyetem
 
A Fudan Egyetem logója az egyetem kampuszán Sanghajban Fotó: AFP | Hector Retamal
 

A népszavazásról szóló törvényben valóban nincs olyan kifejezett tiltás, miszerint a kiemelt beruházás ténye semmissé tenne vagy megakadályozná egy népszavazás kiírását a témában – mondta kérdésünkre Magyar György ügyvéd. Hozzátette: a referendum „politikai értelemben indokolt és demokratikus forma, és nincs akadálya, hogy megtartsák az önkormányzat hatáskörébe tartozó ügyben.” Más kérdés, hogy mire odáig jutnak, hogy lesz népszavazás, amely érvényes és eredményes is lesz, addigra az ügy még az önkormányzat hatáskörébe tartozik-e majd. Ezzel kapcsolatban ugyanis jogosak lehetnek a félelmek, mivel lapunk is írt róla, hogy akár kisajátítással, akár a konkrét helyzetre szabott törvénnyel keresztülhúzhatja a kormány Ferencváros számításait. Baranyi szerint azonban a kormány nem veheti el jogszerűen az önkormányzati tulajdont, a kisajátítás pedig hosszadalmas folyamat. 

(Kiemelt kép: Pesti Hírlap archív)