Palkovics: Jövő héten írjuk alá a szerződést a Fudan Egyetemről
Arra a felvetésre, miszerint a kínai egyetem budapesti működése ideológiai alapú lehet, elmondta: minden kínai egyetem chartájában szerepel, hogy a kommunista pártot szolgálja, de szerinte ez itt nem így lesz.
A Budapest Diákvárost és a Fudan Egyetem kampuszát is meg kívánjuk építeni, mindig is így terveztük – mondta Palkovics László az InfoRádió Aréna című műsorában. A projektet kormánybiztosként irányító innovációs és technológiai miniszter felidézte, hogy még 2017-ben dolgoztak ki tervet egy 220 milliárd forintos országos felsőoktatási kollégium fejlesztésre, melynek részeként Budapesten egy nagy kollégiumi komplexumot terveztek a főbb egyetemi központok közelében.
Arra a felvetésre, miszerint a kínai egyetem budapesti működése ideológiai alapú lehet, elmondta: minden kínai egyetem chartájában szerepel, hogy a kommunista pártot szolgálja. „Kínának azért érdeke ez a projekt, mert ez a kampusz Európában lesz, így az európai egyetemi közösség részévé válik. Magyarországon magánegyetemként jegyzik majd be, és magyar egyetemnek minősül majd, amely így magyar, európai diplomát ad ki” – elemezte a helyzetet a miniszter.
Hozzátette, „Európában több országban van kínai egyetem, sőt most is működnek kínai egyetemek Magyarországon: négy Konfuciusz Intézet, valamint a Metropolitan Egyetemnek is 75 százalékban kínai tulajdonosa van”. Az új egyetemen a képzések három nagy csoportba tartoznak: lesz gazdálkodástudományi, műszaki képzés és orvostudományi képzés is. Összesen 520 ezer négyzetméteren működik majd az egyetem, 7-8 ezer hallgatója és ötszáz oktatója lesz. Az oktatás alapvetően angol nyelven zajlik majd, de lesz kínai és magyar képzés is.
Tandíjas lesz a képzés, de a kiemelkedően tanuló diákok tanulását különböző – kínai, magyar, vállalati, egyetemi – ösztöndíjakkal támogatják majd. Palkovics megjegyezte: az államközi szerződést a jövő héten kötik meg.
A felsőoktatási modellváltásról a miniszter elmondta, hogy augusztus 1-jétől 21 intézmény működik majd alapítványi formában. Szerinte az egyetemek működési környezete rugalmasabbá válik, nem kell alkalmazkodni az állam szabályaihoz.
(Kiemelt kép: MTI | Varga György)