Megdöbbentő: Rákkeltő a Budavári Palota

Több, mint ezer négyzetméter, elöregedett, porló azbesztpalát távolítanak el a Budavári Palota „A” épületéről. A rákkeltő anyag a világháború pusztítása utáni helyreállítás során került a díszeit vesztett tetőre. Mindez azt jelenti, hogy a Duna fölé magasodó hatalmas épület évtizedek óta szennyezi Budapest levegőjét.

2024. január 28., 07:28

Szerző:

A kommunista átalakítás idején használt veszélyes anyagok eltávolításával folytatódik a Budavári Palota északi szárnyának megújítása – tette közzé  közösségi oldalán a Nemzeti Hauszmann Program

Mint kifejtették: A szakértők a felmérések során sok jelét találták a korábbi átalakítások szakszerűtlenségének és a kivitelezés hanyagságának. Az 1960-as években elvégzett illesztési és falazási hibák, a téglakötések és az újra beépített eredeti kőelemek tisztításának hiánya mellett mára kiderült az is, hogy

a tetőzet fedésére azbeszt tartalmú palát használtak.

A palák esetében ez a rendkívül veszélyes, rákkeltő anyag hasonló szerepet töltött be, mint a betonban a betonvas: a cementbe kevert azbesztszálak adták a szilárdságot.

Egy rossz állapotban lévő, sérült, elöregedett azbeszttartalmú palatető az erózió, szél hatására folyamatosan szennyezi a légteret,

amelyet szakszerű mentesítéssel lehet megszüntetni. 

A szakemberek a megfelelő biztonsági óvintézkedések és a hatályos jogszabályok betartása mellett a Budavári Palota északi, ún. „A” épületéről több mint 1000 m2 palát távolítanak el, melynek azbeszttartalma közel 12-14 százalékos. A tetőszerkezet utótisztítása speciális berendezéssel történik, majd szállekötő anyaggal kezelik a megtisztított felületeket, hogy ne kerüljön a levegőbe szennyeződés. Az eljárás során különös figyelmet fordítanak a felújításon dolgozók védelmére is. Légzésvédő maszkokban és teljes testvédelmet nyújtó kapucnis védőruhában, speciális kesztyűben zajlik a mentesítés. A keletkező veszélyes hulladék szakszerű csomagolását a helyszínen végzik el a szakemberek a megfelelő környezetvédelmi és közegészségügyi szabályok betartásával, majd a kijelölt veszélyes hulladéklerakóba szállítják.

A munkálatok során visszaadják az épületegyüttes díszes tetőzetét, ahol az eredetivel azonos, természetes palafedést fognak alkalmazni, amely sem a környezetre, sem az egészségre nem jelent veszélyt a jövőben.

Visszanyeri díszeit a Budavári Palota

A Nemzeti Hauszmann Program 2021. decemberében jelentette be, hogy fefejezték a Budavári Palota részletes felmérését és megkezdték az épületegyüttes teljes helyreállításának tervezését. Egyúttal az első látványterveket is közzétették. Mint írták: A palota méltó rekonstruálása hatalmas feladat, hiszen a második világháborúban megsérült épületegyüttest a kommunista rendszerben jelentősen átalakították. Sok helyen megváltoztatták a termek és az emeletek kiosztását, az értékes és igényes belső díszítést megsemmisítették vagy elfedték. Megszüntették azt a nyitottságot, amelyet az egymáshoz csatlakozó térsor biztosított a főemeleten, és amely látványban összekapcsolta a palotát a Dunával.

Az azbeszt lassan ölő méreg

Az azbesztózis nyomán nagy eséllyel alakul ki tüdőrák, és nem mindenki betegszik meg, de olyanokat is képes elérni, akik az érintett gyárakban nem dolgoztak, csak a közelükben éltek. Harminc évig is lappanghat, mire tünetei jelentkeznek. Az 1970-es évek elejétől egészen az 1980-as évek közepéig Magyarországon is széles körben használták tűz-, hő- és zaj elleni szigetelésre, az azbeszt-, illetve annak legelterjedtebb technológiai megoldását az úgynevezett azbesztszórásos szigetelést. Ezen technológiák alkalmazását jogszabály nem szabályozta, így sok-sok épületben használtak fel azbeszttartalmú anyagokat, elemeket szórt azbeszt, eternit-pala, azbeszt-zsinór, tömítőlemez, hőszigetelő lap formájában. A panelházaknál szórt azbesztszigetelés használatára leginkább a nem lakás céljaira szolgáló helyiségekben – garázs, gyerekkocsi-tároló, lépcsőházi bejárat stb. – került sor.

Az azbesztkristály horoghoz hasonlítható: hegyes, kemény, visszahajló. Amennyiben a tüdő hólyagocskáiban megtapad, ott is marad, és az áldozatot élete végéig kínozza. Ezek a mikroszkopikus méretű sebek folyamatos irritációt okozva egy idő után törvényszerűen daganatos elváltozást indítanak el.

Az azbeszt egészségkárosító hatása későn vált széles körben ismertté, mert a hosszan tartó, sokszor évtizedeken át tartó lappangási idő miatt nehezen lehetett bizonyítani.

A kutatások lassan jutottak el a konkrét eredményekhez, amelyek egyértelműen bebizonyították, hogy a levegőbe kerülő azbesztpor és -származékok belélegzése már kis mennyiségben is maradandó károsodást alakíthat ki. Az azbeszt a szervezetbe kerülve gyógyíthatatlan betegséget okozhat:

  • azbesztózis,
  • tüdőrák,
  • gégerák,
  • mesothelioma. 

A WHO adatai szerint manapság a tüdőrák miatt kezeltek csaknem felénél az azbeszt közvetlenül felelős a betegség kialakulásáért.

(Kiemelt képünk: Cserélik az azbeszttartalmú palát a Budavári Palota tetőszerkezetén. Fotó: Nemzeti Hauszmann Program)

Ha a szerdai havazás megnehezítette a közlekedést, akkor a csütörtöki időjárás lehetetlenné teszi. Tartós pára, köd, zúzmarás köd képződik kora hajnaltól, ami drasztikusan csökkenti a felfagyott utakon közlekedők számára a látási viszonyokat.