Azbeszt-ügy: lezárták a nyomozást, nincs felelőse a nyergesújfalui haláleseteknek

2020. január 10., 06:00

Szerző:

Felelős megnevezése nélkül zárult le most alig egy év után a rendőrségi nyomozás a nyergesújfalui, vélhetően azbesztszennyezés miatt bekövetkezett halálesetek miatt. A nyomozást, mint az azbesztkárosultakat képviselő ügyvéd, Igyártó Gyöngyi a Facebook-oldalán elárulta, a rendőrség azért zárta le, mert bűncselekményt nem tudott megállapítani. Olyan dokumentumok, például mérési jegyzőkönyvek hiányoztak, hogy büntetőjogi felelősséget nem tudtak volna megállapítani.

Az eljárás halált előidéző gondatlan közveszély-okozásának gyanújával indult tavaly januárban - eleve többszöri elutasítás után - a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányságon. Öt család fogott össze az ügyvéd vezetésével, hogy ha van felelőse szeretteik halálának, akkor a nyomozás találja meg, hogy később bíróság elé lehessen állítani. Ez ebben az ügyben már nem fog megtörténni, a határozat ellen ugyanis nincs panasznak helye.A súlyosan mérgező azbeszt ellen sehogy sem lehet védekezni, ha szálai bekerülnek a tüdőbe, és betokozódnak – lebomlani ugyanis nem tudnak –, biztos a halál.

Az azbesztózis nyomán nagy eséllyel alakul ki tüdőrák, és nem mindenki betegszik meg, de olyanokat is képes elérni, akik az érintett gyárakban nem dolgoztak, csak a közelükben éltek. Harminc évig is lappanghat, mire tünetei jelentkeznek. Az ügyet nyolc Lőrincin és Zagyvaszántón –- ahol feltűnően sokan küzdenek mellhártyadaganattal – élő súlyos beteg vitte jogi útra még 2014-ben, szerették volna, ha az állam vállalja a felelősséget a szennyezésért, ma már közülük egyik sem él. Hozzátartozóik azonban küzdenek az igazukért.

Fotó: Magyar Azbesztmentesítők Szövetsége

Amikor a Nyergesújfalu-környéki Eternit-gyár ügyében a rendőrség adatgyűjtésbe kezdett, az ügyvéd felhívást tett közzé a Facebookon érintettek, áldozatok után keresve.

A felhívás több, mint 20 ezer személyhez jutott el és ennek hatására 40 áldozat hozzátartozója jelentkezett.

Hiába. A gyár korabeli, még a 80-as, 90-es évekből származó azbesztkiporzási mérési jegyzőkönyveit nem lehetett fellelni. Az állami tulajdonú üzem egyébként 1981-től Eternit Vállalat néven működött, 1995-től pedig Etercem Építőanyag-ipari Kft. lett. A gyár 2003 utolsó napján bezárt, mivel hogy másnaptól – 2004. január 1-jétől – lett tilos Magyarországon azbeszt tartalmú anyagokkal dolgozni. Az azbeszt ettől a naptól veszélyes hulladék itthon. A gyárat aztán 2009-2013 között bontani kezdték,

de ahogy az üzemet felrobbantották, a környék tele lett azbesztporral.

Mint Igyártó Gyöngyi írja, bár a nyomozás lezárása nem jelent megnyugvást az áldozatok hozzátartozóinak, némi vigaszt talán ad, hogy megpróbálták a felelősöket felkutatni. A kártérítési perek továbbra is folyamatban vannak a tavaly februári kúriai döntés alapján – amely szerint a selypi Eternit-gyár környezetszennyezése miatti halálesetek ügyében kártérítésre lehet kötelezni a magyar államot –, megismételt eljárásban.

 

 

Milyen titkok és tragédiák szőtték át a Malév történelmét? Van-e köze a fapados repülőjáratok elterjedésének a magyar nemzeti légitársaság 2011-es csődjéhez? Lelőtték-e a rejtélyes bejrúti járatot 1975-ben? Odze Györgyöt kérdeztük.