Az MTI nem volt hajlandó kiadni a MÚOSZ közleményét, amelyet a sajtószabadság napja alkalmából jelent meg

2019. március 14., 14:37

Szerző:

A Magyar Távirati Iroda nem engedte, hogy a Magyar Újságírók Országos Szövetsége sajtónapi közleményt tegyen közzé, még pénzért sem – tudta meg a Media1 Hargitai Miklóstól, a MÚOSZ elnökétől.

A MÚOSZ közleményt szeretett volna kiadni a magyar sajtószabadság napja alkalmából, Március 15., a magyar sajtószabadság napja címmel. Közleményében azt is megemlítette, hogy a szövetség csatlakozik ahhoz a panaszbeadványhoz, amit a magyarországi médiahelyzet miatt készített a Klubrádió és a Mérték Médiaelemző Műhely, és amit Jávor Benedek EP-képviselő közreműködésével adtak be januárban az Európai Bizottsághoz.

A Magyar Távirati Iroda Országos Sajtószolgálata azonban megtagadta a közlemény közzétételét a fizetős szolgáltatásában, az alábbi indoklással:

„Tájékoztatom Önt, hogy az MTI OS-hez eljuttatott Március 15-e a magyar sajtószabadság napja kezdetű közleményük az OS Szabályzatának (http://os.mti.hu/szabalyzat ) 14.2. pontjába ütközik ezért azt nem áll módunkban kiadni. Felhívom továbbá a szíves figyelmüket arra, hogy a Szabályzat 15. pontja értelmében az MTI jogosult egyes közlemények közzétételét megtagadni, a közlemény közzétételének megtagadásáért semmilyen felelősséggel nem tartozik. Az MTI által hivatkozott 14.2 pont értelmében a közlemények közzétevői nem sérthetik „a közmédia szervezeteinek jó hírét és üzleti érdekeit.”

A MÚOSZ közleménye így szólt:

„Március 15-e a magyar sajtószabadság napja. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) ezen a napon hivatalos levélben csatlakozik ahhoz a panaszbeadványhoz, amelyet az Európai Bizottsághoz nyújtottak be a kormánypárti média kormányzati reklámok útján történő tiltott állami támogatása miatt.

A magyar sajtó Európában példátlan működési anomáliáját szóvá tevő beadványt a Klubrádió állította össze a Mérték Médiaelemző Műhely és Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője közreműködésével. Ez már a második panasz a Bizottság előtt az eltorzult magyar médiaviszonyok ügyében: az elsőt ugyanez a kör nyújtotta be 2016-ban a közmédia (az állami rádiók és televíziók, valamint az állami hírügynökség) minden észszerű határt túllépő, a közszolgálati feladatokkal nem indokolható, a magyar sajtópiacot súlyosan deformáló állami támogatása miatt. A MÚOSZ azért csatlakozott a mostani panaszbeadványhoz, mert meggyőződése, hogy a magyar sajtószabadságra a legnagyobb veszélyt jelenleg a kormány szélsőségesen elfogult, kizárólag a politikai lojalitás szempontját követő és ezzel az állampolgárok pártatlan, sokszínű tájékoztatáshoz való jogát csorbító finanszírozási gyakorlata jelenti.”

Az MTI által hivatkozott 14.2 pont értelmében a közlemények közzétevői nem sérthetik a közmédia szervezeteinek jó hírét és üzleti érdekeit.