Az ellenzék nem oltásellenes, véli a Fidesz-szavazók harmada

Bár a Fidesz kampánya ezt sulykolja, a velük szimpatizálók harmada szerint az ellenzék nem oltásellenes.

2021. április 9., 07:33

Szerző:

A Publicus Intézet a Népszava felkérésére új kutatást készített, melyből több érdekesség is kirajzolódik. Például, hogy a megkérdezettek kétharmada nem gondolja az ellenzéket oltásellenesnek, vagyis nem igazolható a kormánypárt által sulykolt állítás. Ha választhatnának, a legtöbben Pfizerrel oltatnák be magukat, ráadásul arra is rávilágítottak, hogy a jobboldali szavazók szkeptikusabbak az oltásokkal, mint a baloldaliak.

A pártállást nézve is érdekes kép alakult ki. Arra, hogy ha választhatna az oltóanyagok közül, beoltatná-e magát a koronavírus ellen, a Fidesz-KDNP szimpatizáns szavazók 51 százaléka válaszolt „inkább igennel”, míg a szocialistákhoz kötődők 84 százaléka felelte ugyanezt, de a kormánypárti szavazóknál magasabb volt az oltási hajlandóság aránya a jobbikosok, a DK-sok és a Momentumosok körében is. Az összes megkérdezett 61 százaléka, s ezen belül a fideszes pártszimpátiájú válaszadók harmada vélekedett úgy, hogy az ellenzék nem oltásellenes. Vagyis a felmérés eredményéből épp a kormánypárt által sulykolt állítások ellenkezője vonható le, ami Pulai András, a Publicus stratégiai igazgatója szerint megerősíti, hogy az ellenzék úgynevezett „oltásellenessége” nem több, mint egy politikai propagandatermék.

A kutatás szerint a oltási hajlandóság terén nincs kiugróan nagy különbség a Budapesten, valamely megyeszékhelyen, más városban, vagy községben élők között. Az egyes vakcinákkal kapcsolatos vélemények viszont különböznek: az oltást elfogadók közül legtöbben a Pfizer mellett tennék le a voksukat (76 százalék), a második helyen a Moderna terméke áll (56 százalék), a harmadik pedig a fej-fej mellett álló kínai Sinopharm és az orosz Szputnyik V (49-49 százalék).

A Népszava szerint az AstraZeneca-Oxford oltóanyag esetében érzékelhető a bizonytalanság: a jelenleg itthon használt öt oltóanyag közül ennek volt a legalacsonyabb szintű az elfogadottsága a megkérdezettek között (45 százalék). A Publicus Intézet felmérését március végén készítették, ezerfős mintán alapuló online és telefonos kérdőíves megkérdezéssel.

(Kiemelt kép: MTI | Bús Csaba)