Az Együtt nekimegy a zárt magántőkealapoknak
Az Együtt törvénymódosítást kezdeményez annak érdekében, hogy kötelező legyen nyilvánosságra hozni azok nevét, akik tíz százalék feletti részesedéssel bíró befektetési jegyet birtokolnak valamely nyílt végű, zárt tőkealapban.
A párt választmányi elnöke szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy 2014-ben a Fidesz a tőkepiac szabályozásának módosításával lehetővé tette a titkolózást, és ezzel egy „belső offshore” lehetőségét teremtette meg. Az Együtt viszont újra átláthatóvá szeretné tenni ezen alapok tulajdonosi szerkezetét – tette hozzá.
A javaslat szerint, amelyet képviselőjük, Szabó Szabolcs nyújt majd be, kötelező lenne nyilvánosan kereshetővé tenni és folyamatosan frissíteni az adatbázist.
Emellett a befektetési jegyeket csak úgynevezett dematerializált formában, értékpapírszámla-vezetéshez kötve lehetne előállítani, hogy nyomon lehessen követni azok tranzakcióit, és azonosítani lehessen a valódi tulajdonosokat – hangsúlyozta a politikus.
A javaslat alapján egyébként visszamenőlegesen is be kellene jelenteni a tíz százalék feletti tulajdonrészt, de az indítvány semmilyen formában nem befolyásolja a nyílt végű, nyílt befektetési alapok szabályozását, hiszen adófizetők százezreinek van élet- vagy vagyonbiztosítása – emelte ki.
A zárt tőkealapok alkalmasak arra, hogy a mögöttük állók teljesen névtelenül vásárolhassanak fel bármit. Nem véletlen, hogy az utóbbi időben olyan népszerű lett, titkos tulajdonosok által birtokolt magántőkealapok sorra vásárolnak fel mindent.