Az állam azért vett hipedrágán teljesen felesleges szoftvereket, hogy Tiborcz és köre gazdagodjon

2018. március 30., 08:41

Szerző:

Az amerikai tulajdonú Politico brüsszeli kiadása szerint megnőtt a választások tétje Orbánék számára: olyan korrupciós esetek kerültek napvilágra, amelyek nyomán egy vereség esetén akár több évre is rács mögé kerülhetnek. A tekintélyes online lap ritkán fogalmaz ennyire sarkosan, és ezúttal sem ok nélkül tette: úgy tudjuk, legalább egy ügy, a túlárazott és irányított kormányzati Microsoft-szoftverbeszerzés szálai Orbán Viktor közvetlen környezetéig érnek, és valóban az elképzelhető legsúlyosabb következményekkel járhatnak – írja a Népszava.

A botrány decemberben robbant ki, amikor a 24.hu megírta: belső vizsgálódás után a Microsoft négy legnagyobb hazai viszonteladója közül hárommal szerződést bontott, két vezetője pedig távozott a cégtől.

A Népszava úgy tudja, hogy a belső vizsgálat más térségbeli országokra is kiterjed (miután Romániában hasonló ügyben kilenc egykori miniszter érintett, valamint sokéves börtönbüntetéseket és összesen 17 millió eurós vagyonelkobzást szabtak ki), de a Microsoft auditorai messze a magyar ügyet tartják a legsúlyosabbnak, és itt számolnak a legtöbb kockázattal. Az ügy súlyossága miatt a vizsgálatba az amerikai Igazságügyi Minisztérium, az FBI és az Értékpapír- és Tőzsdebizottság (SEC) is bekapcsolódott.

A botrány egy NAV-os közbeszerzésnél robbanhatott, az tűnhetett fel a Microsoft központjában, de már tíznél több magyar kormányzati intézménynél és állami cég körül vizsgálódnak, így a rendőrség, a honvédelmi tárcához tartozó HMEI Zrt., illetve az egészségügy beszerzéseiben érdekelt egykori GYEMSZI is a Microsoft vizsgálatának célkeresztjébe került. 

A kifogásolt beszerzések a Népszava szerint mindenütt ugyanazt a forgatókönyvet követték. A 2014-es választások után az uniós támogatásból bonyolított állami informatikai fejlesztéseknél (informális) kulcsszereplővé vált Tiborcz István, illetve testvére, Tiborcz Péter, akiknek „ráhatásuk” lehetett arra, hogy melyik cég felé lejtsen a pálya. A vizsgált kormányzati megrendelők irracionális árakon vásároltak üzleti Microsoft-szoftverlicenceket – az alapesetben 100 ezer forint körüli Office-licenceket a beszerzési árnál olykor 200 százalékkal drágábban adták tovább a viszonteladók az állami ügyfeleknek. Az így elért extraprofitból a kormányfő közelébe is jutott:

Tiborcz István 2015-ben jelent meg tulajdonosként a HCS Experts nevű cégben, és abban az esztendőben az egyik Microsoft-viszonteladónak rendszeresen beszámlázó HCS megtáltosodott: árbevétele megduplázódott, közel egymilliárd forintra nőtt, 2016-ban pedig Tiborcz István 389 millió forintot tudott osztalékként kivenni belőle. 

A kormányzati vevők ráadásul nemcsak érthetetlenül drágán vásároltak, hanem számos esetben fölöslegesen is: a lap tud olyan vizsgálat alá vont intézményről, ahol máig semmire sem használták a két éve beszerzett szoftverlicenceket. 

A Microsoft amerikai központja éppen 2015-ben kezdte vizsgálni a jelzett – és az amerikai jog szerint korrupciónak minősülő – gyakorlatot. A vizsgálat nyomán a magyar leányvállalat két vezetőjét is menesztette. Sagyibó Viktor, a Microsoft kormányzati üzletágának volt vezetője jelenleg miniszteri biztos Lázár János környezetében, Papp István volt vezérigazgató pedig a Nemzeti Befektetési Ügynökséghez került, azaz mindketten állami pozícióba menekülhettek. A Népszava információi alapján a vizsgálat jelenleg is tart, és az USA igazságügyi minisztériuma példátlanul magas, akár 1 milliárd dollár (!) fölötti büntetéssel fenyegeti az amerikai szoftvercéget.