Az AB legforróbb mulasztása

Az Alkotmánybíróság (Ab) döntése kedvező abban az értelemben, hogy kimondja: az államnak kötelessége lehetővé tenni a regisztrált élettársi kapcsolatot; hátrányos ugyanakkor, hogy az Ab elhalasztotta az azonos nemű párok jogi helyzetének rendezését - mondta Kuszing Gábor, a Patent Jogvédő Egyesület szóvivője hétfőn az MTI-nek.

2008. december 15., 22:07

Az Alkotmánybíróság hétfőn kihirdetett határozatában megsemmisítette a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényt, így a jogszabály nem lép hatályba 2009. január 1-jén.

A leszbikusok, melegek, biszexuálisok, transzneműek és a nők egyenlő jogaiért küzdő egyesület szóvivője az MTI-nek elmondta: az Ab szerint a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvény a heteroszexuálisok esetében alkotmányellenes, mert nagyon hasonlít a házasságra, mivel azonban a leszbikusok és melegek számára nem áll nyitva a házasság intézménye, az ő esetükben a jogszabály nem alkotmányellenes.

Hozzátette, az Ab határozatában azt is kimondja: az Alkotmányból következik az államnak az a kötelessége, hogy lehetővé tegye a regisztrált élettársi kapcsolatot. Ilyen szempontból a döntés pozitív. Ugyanakkor nagyon hátrányos a leszbikus és meleg párokra nézve, hogy a törvény ebben a formában való megszüntetésével az Ab elhalasztotta az azonos nemű párok jogi helyzetének rendezését.

Éppen ezért azt szeretnék elérni - mondta a jogvédő egyesület szóvivője -, hogy azok a pártok és politikai erők, amelyek támogatják az azonos nemű párok együttélésének elismerését, minél hamarabb adjanak be egy újabb törvényjavaslatot. Az Ab feltételeinek megfelelően ez csak a leszbikus és meleg párokra vonatkozna, és lehetővé tenné számukra a bejegyzett élettársi kapcsolatot.

A Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaigaron tartott időközi polgármester-választáson a Fidesz-KDNP jelöltje, Kovácsné Szabó Tünde szerezte meg a legtöbb szavazatot, maga mögé utasítva a függetlenként induló Csala Józsefet.