Ausztriából is jöhet a mentő magyar betegért, ha úgy gyorsabb az ellátás
Ausztria és Magyarország még nyáron állapodott meg arról az együttműködésről, amelynek értelmében az osztrák-magyar határ térségében a burgenlandi és a nyugat-magyarországi mentésirányítók kölcsönösen segítséget kérhetnek egymástól. Az országgyűlés novemberben elfogadta a javaslatot.
Gyorsabb, biztonságosabb ellátáshoz juthatnak a súlyos betegek és a baleseti sérültek a jövőben az osztrák-magyar határtérségben – írta meg a wolksgruppen.orf.at. Ha az ellátás úgy gyorsabb, akár osztrák mentő is elláthatja Magyarországon a bajba jutottakat.
A mentő személyzete mindkét országban azonos jogokkal rendelkezik
A szerződés alapján a burgenlandi és a nyugat-magyarországi mentésirányítók kölcsönösen segítséget kérhetnek egymástól. Ez azt jelenti a megállapodás értelmében, hogy ha a riasztás helyszínére a szomszéd országból előbb érhet oda a mentő, illetve ha egy súlyos beteghez legközelebbi kórház a határ túloldalán van, akkor az a mentő fogja ellátni a sérültet, aki gyorsabban odaér, legyen szó osztrák vagy magyar oldalon lévő riasztásról. Mindez vonatkozik majd a légimentésre is.
Abban az esetben is előnyös a kooperáció, ha egy ausztriai lakost Magyarországon ér baleset. Ekkor a lakóhelye szerinti mentőszolgálat érte mehet, és egy hazai kórházba szállíthatja. A megállapodás alapján a mentők személyzete azonos jogokkal rendelkezik majd a szomszédos területeken, mint az ott dolgozó bajtársak.
A részletekről Burgenland tartományfőnöke és a magyar egészségügyi miniszter köt majd együttműködési szerződést. Ebben kell majd tisztázniuk, pontosan milyen szabályok szerint lehet a szomszédos ország mentőit vagy kórházait riasztani, és azt is, hogyan kommunikáljanak egymással az osztrák és a magyar mentésirányítók.
Magyarországon átlagosan 12 perc alatt ér ki a riasztás helyszínére a mentő
Az Országos Mentőszolgálat októberben tette közzé közleményét, amelyből kiderül, egyetlen hónap alatt 35 ezer mentési feladatot és közel 10 ezer ügyeleti beteget láttak el Budapesten és környékén.
Ez azt jelenti, hogy emelkedik a segélyhívások száma, és a mentőegységeknek a percenként beérkező 112-es segélyhívások mellett jelentős számú szekunder transzportot (kórházak közötti betegszállítást) is el kell végezniük. Komoly eredmény, hogy a legsürgősebb, „kiemelt P1” esetekben (például újraélesztés) a növekvő feladatszám mellett is fenn tudták tartani a gyors kiérkezési időt, ami az év első tíz hónapjában a segélyhívástól a beteghez érkezésig átlagosan 12 perc volt.
Bejelentették, hogy a növekvő feladatszámhoz igazodva, valamint a még gyorsabb ellátás érdekében öt új gyorsbeavatkozó egységet állítanak szolgálatba Budapesten, valamint a hívásfogadók munkáját is újabb szakmai támogatással – szakorvosi konzultációs elemmel, videó kapcsolat létesítésének lehetőségével – segítik. Emellett átalakítják a Közép-Magyarországi Régió operatív szolgálatirányítási és adminisztratív vezetői rendszerét is.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: OMSZ Facebook oldala)