Romokban az egészségügy: már rohamkocsi sincs elég

A Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége szerint gond van a budapesti mentésirányításnál, miután hétvégén több beteghez sem indult azonnal rohamkocsi. Az Országos Mentőszolgálat szerint mindez csak hangulatkeltés, és továbbra is képesek ellátni a feladatukat.

2024. november 11., 11:14

Szerző:

Egy átlagos nap délutánján a Budapesti mentésirányításon 35 mentési feladatot nem tudnak kiadni mentőegységnek, tehát ezeknek várakozniuk kell, hogy szabaduljon fel autó – közölte bejegyzésében a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége. Hozzátették, mindez úgy fordulhat elő, hogy 18 vidékről felrendelt mentőegység dolgozik a fővárosban, illetve több, mert olyanok is vannak, akiket nem Budapestről irányítanak, hanem a saját megyéjükből. 

Az esetre reagált Kunetz Zsombor, egészségügyi elemző is. Szerinte „a 35 várakozó mentőfeladat Budapesten azt jelenti, hogy összeomlott a mentés, és nem kicsit.” Hozzátette, hogy elég ahhoz több súlyos sérülést eredményező esemény is, hogy az otthon fulladók vagy a baleset sérültjei meghaljanak. A szakember a bejegyzésben látható fotó alapján azt is kiemelte, hogy a várólistán látható két fulladásos esetet nem a legsürgősebb kategóriába sorolták.

„Ez olyan szintű veszélyeztetés, amely nem nélkülözheti a menedzsment felelősségre vonását, Csató Gábor főigazgatónak és Pápai György orvosigazgatónak már tegnap mennie kellett volna! Szégyen ez Európa közepén egy 2 milliós nagyvárosban! És komolyan ez a szervezet vette át az ügyeleteket is”

hangsúlyozta Facebook-bejegyzésében Kunetz Zsombor. 

Reagált a mentőszolgálat, szerintük nincs baj

A fentiek kapcsán az Index megkereste Győrfi Pált, az Országos Mentőszolgálat szóvivőjét, aki elmondta: Kunetz Zsombor egészségügyi elemző és a MOMSZ egy szándékosan félreértelmezhető, pillanatnyi monitorképpel ingatná meg a mentőkbe vetett közbizalmat. 

„A kiposztolt monitorkép nem hibát illusztrál, hanem a mentésirányítás szabályos és megfelelő működésének részét képezi. Az elmúlt időszakban az egyre növekvő feladatszám ellenére is 15 percen belül maradt a mentők kiérkezési ideje a sürgős P1 esetekben, ami egyéb intézkedések mellett a budapesti mentőkapacitás dinamikus megerősítésének, a mentőegységek tervszerű átcsoportosításának is köszönhető”

– hangsúlyozta Győrfi Pál, hozzátéve: a mentésirányítás jól szervezett, így az igényeknek megfelelően, a mentési igényhez folyamatosan alkalmazkodva mindenhol fenntartják az ellátásbiztonságot.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége)