Átadták a 36 milliárdból épített kínai naperőművet Kaposváron

A 100 megawatt teljesítményű létesítmény Palkovics László szerint Kelet-Európa legnagyobb naperőműve.

2021. május 27., 18:02

Szerző:

Átadták a China National Machinery Import&Export (CMC) kínai nagyvállalat 36 milliárd forintból épült, 100 megawatt teljesítményű naperőművét Kaposváron csütörtökön – írja az MTI. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az eseményen azt mondta: jelenleg ez a legnagyobb naperőmű Közép-Európában, négyszer akkora, mint a kapuvári, amit eddig Magyarország legnagyobb hasonló létesítményeként tartottak számon.

A kaposvári naperőmű 5 százalékos növekedést jelent a hazai fotovoltaikus kapacitásban, a nagyságrendje annyi, mint a somogyi megyeszékhely lakosságának teljes éves energiaigénye, emellett 120 ezer tonna szén-dioxid kibocsátást tesz szükségtelenné. Palkovics szerint a beruházás azért is kiemelten fontos, mert hozzájárul Magyarország klímapolitikai céljainak megvalósításához, és jó példája azon fejlesztéseknek, amelyeket a beruházók a koronavírus-járvány alatt is folytattak, bízva a magyar gazdaságban.

Palkovics László emlékeztetett arra: Magyarország vállalta, hogy 2050-re karbonsemleges országgá válik, karbonkibocsátását 95 százalékkal csökkenti az 1990-es szinthez képest. „Vállaltuk, 2030-ra legalább 6 ezer megawatt fotovoltaikus kapacitást telepítünk, és 2020-ra elérjük a 2 gigawattot, ez meg is történt” – tette hozzá. Rámutatott, Magyarországnak 2021 elején már 2,3 gigawatt naperőmű-kapacitása volt, amihez most hozzáadódik a kaposvári naperőmű teljesítménye.

Palkovics László a naperőművek jelentőségét érzékeltetve rámutatott, hogy idén május 9-én a teljes magyar áramtermelés 37 százalékát az ipari méretű fotovoltaikus erőművek adták. A lakossági naperőművek kapacitása is lényegesen nagyobb lett, egy év alatt a másfélszeresére nőtt. A miniszter a klímavédelem fontos területének nevezte a zöldbusz-programot is. Beszámolt arról, hogy Kaposváron is készülnek majd elektromos buszok a részben speciális járműveket gyártó BM Heros Zrt. helyi szerepvállalásának köszönhetően.

Palkovics László kitért rá: Magyarország jelentős lépéseket tett azért, hogy számos területen erősítse együttműködését Kínával. Példaként a Budapest–Belgrád vasútvonal építését, a Fudan Egyetem tervezett budapesti campusát, és egyebek mellett a koronavírus elleni küzdelmet említette. Kang Hubia, a CMC elnöke videokapcsolaton keresztül azt mondta az esemény résztvevőinek, hogy az 1950-ben alakult vállalat 2016-ban döntött a magyarországi naperőmű építéséről. A cég hosszú távra tervez, és 1 milliárd eurót szándékozik befektetni Magyarországon.

(Kiemelt kép: Látványterv a kaposvári naperőmű-beruházás ünnepélyes alapkőletételén 2019.június 17-én. Fotó: MTI | Lendvai Péter)

A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Talentis Group Zrt. az össznépi mémmé vált „Gondolom, nem gyalog” szállóige kereskedelmi használatát kívánja kizárólagos védjeggyel szabályozni.

Az E.ON által közzétett karbantartási terv szerint június 30. és július 6. között összesen 176 településen várható áramszünet, ráadásul hat helyen gázszolgáltatási kieséssel is számolni kell – a Balaton környékét különösen érinti a változás.