Ársapka – télre elfogyhat a magyar burgonya
Az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács szerint a legrosszabb forgatókönyv valósult meg, mert a kormány nem tipizálta és nem szűkítette a termékkört kiszerelés vagy felhasználási javaslat alapján a hatósági ár esetében.
A kormány hatósági árassá tette a tojást és a burgonyát is. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón csupán annyit mondott, hogy az üzletben folytatott kereskedelmi tevékenység vagy csomagküldés esetén a bruttó kiskereskedelmi ár a 2022. szeptember 30. napján alkalmazott árnál nem lehet magasabb a két termék esetében. A többi termékhez hasonlóan az élelmiszerárstop a tojás és a burgonya esetében is év végéig tart, ám árstop – a mostanra a Magyar Közlönyben megjelentek szerint is – az újburgonyára és az édesburgonyára nem vonatkozik, írja az Index.
Kulich Éva, az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács sajtóreferense a kormányhatározat megjelenése előtt az Indexnek azt mondta, hogy amennyiben a legrosszabb forgatókönyv érvényesül, vagyis valamennyi étkezési burgonya kiszereléstől és felhasználástól függetlenül az ársapkás termékek körét gazdagítja, akkor felmerül az a kérdés, hogy a döntéshozók figyelembe vették-e az idei alacsony terméshozamokat, ami hektáronként 22,5 tonna volt.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a burgonya termőterülete és termésmennyisége csökkenő tendenciát mutat: 2021-ben 11 százalékkal kevesebb burgonya termett, mint egy évvel korábban. Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint Magyarországon a 6,4 ezer hektárra jelzett terület 98 százalékáról 140 ezer tonna burgonyát takarítottak be a termelők október 18-ig. Kulich Éva beszámolója szerint Magyarország burgonya importra szorul, mert a magyar termelés nem tudja kielégíteni az egy főre jutó 28 kilogrammos fogyasztást.
A kiegészítésre a termesztési időszak szünetében, decembertől májusig-júniusig van szükségünk. A statisztikai adatok szerint az étkezési burgonya behozatala 19 százalékkal 29,1 ezer tonnára nőtt 2022. január és augusztus között az előző év azonos periódusához képest. A legnagyobb beszállító Franciaország maradt. Az idei év első nyolc hónapjában a burgonya behozatala 37 százalékkal 10,7 ezer tonnára nőtt az előző év azonos időszakához képest. Franciaországból 103 százalékkal több, 8,75 ezer tonna burgonya érkezett. A kivitel 24 százalékkal 2,5 ezer tonnára csökkent a megfigyelt időszakban. A legnagyobb célpiac Csehország (–53%) és Románia (+62%) volt, mindkét országba 725 tonna újburgonyát szállítottak, írja az Index.
A megtermelt 14 ezer kilogramm burgonya – a szövetség tagjainak számítása szerint, összevetve a KSH átlagfogyasztásra vonatkozó adataival – december végére-január elejére elfogyhat.
Ráadásul az ársapka eredményezhet egy növekvő keresletet fogyasztói oldalról, ami felgyorsíthatja a készletek elfogyását. A hiányt pedig importból kell majd pótolni
– mondta Kulich Éva, aki szerint további kérdés, hogy a hatósági ár bevezetése mennyire lesz negatív hatással a termékminőségre. Újabb problémát jelenthet, hogy az élelmiszerboltok mennyiségi korlátozás bevezetésével vehetik elejét a felvásárlásnak, hogy minél szélesebb vásárlói kör jusson burgonyához. Szintén mennyiségkorlátozó ok lehet, hogy a kiskereskedő is korlátozott számban kap árut a nagykereskedőtől. Hasonló korlátozást már tapasztalhattunk árstopos termékeknél, például a kristálycukornál.
(Kiemelt kép: Az önkormányzat dolgozói burgonyát szednek fel Rozsályon 2012. szeptember 26-án. A megtermelt zöldségeket és burgonyát a helyi közétkeztetésben használják fel. Az önellátó falu program egyik mintájaként szolgáló, ma már országosan ismert 800 lakosú szatmári településen gyakorlatilag felszámolták a munkanélküliséget, a 350 munkaképes korú rozsályiból a múlt évben 18-an nem dolgoztak. Fotó: Balázs Attila / MTI)