Aláírásgyűjtésbe kezd a Momentum, a fideszes oligarchák vagyonosodását vizsgálnák
Visszatérnek az utcai politizáláshoz – mondta Fekete-Győr András, a párt miniszterelnök-jelöltje. Korrupcióellenes ügyészséget és a lopott pénz visszakövetelését ígérte.
Az elmúlt egy év nemcsak az embereket, hanem a tisztességes politikát is karanténba zárta – mondta Fekete-Győr András, a Momentum elnöke a Parlament előtt tartott online sajtótájékoztatóján.
„Azért szeretünk az utcán lenni köztetek, mert úgy érezzük, hogy kétharmados többség mellett a parlamenti politizálásnak olyan nagyon sok értelme nincsen. Mi abban hiszünk, ha egy új, szabad, gazdag, nyugati országot szeretnénk építeni, akkor azt nem csak nekünk, momentumosoknak kell csinálni, hanem veletek közösen kell létrehozni” – fogalmazott.
Fekete-Győr András elmondta, most a fideszes elit felelősségre vonása az az ügy, amellyel kimegy a Momentum az utcákra, terekre és piacokra. Az elmúlt tíz évben megloptak bennünket, kilopták a szemünket és ellopták a jövőnket is – jelentette ki.
A Momentum vezetője szerint jogos igény az állampolgárok részéről, hogy szeretnék az ellopott közvagyont visszakapni. Fekete-Győr András elmondta, a Momentum miniszterelnök-jelöltjeként 25 pontból álló rendszerváltó tervet tett le az asztalra. Ennek az egyik pontja a Felcsúti per néven elhíresült programpont, amely arról szól, hogy kivizsgálják majd Mészáros Lőrincz, Szíj László, Tiborcz István, Orbán Viktor, Rogán Antal, „az egész Orbán-klán” vagyonosodását, s az ellopott pénzt – a Momentum vezetője szerint – visszakövetelik Magyarországnak.
A kormányfőjelölt azt is megígérte, egyik legelső intézkedésük egy korrupcióellenes ügyészség létrehozása lesz, nagyon tág nyomozati és vizsgálati jogkörökkel. Fekete-Győr András leszögezte, a korrupcióellenes ügyészség legelőször az Orbán-klán vagyonosodását fogja vizsgálni, és a szükséges feljelentéseket is megteszi.
A Momentum vezetője szerint három olyan terület van, ahol elengedhetetlen a közvagyon visszaforgatása. „Az iskolák, a kórházak és a munka világa. A pénzt a pedagógusi fizetésekre fogjuk költeni. A jelenlegi kezdő 145 ezer forintos nettó pedagógusi béreket 250 ezer forintra fogjuk emelni a visszavett vagyonokból. Az egészségügyi dolgozók bérét a jelenlegi orvosi bérek hatvan százalékáig fogjuk megemelni. A harmadik pedig a munkavállalók. Ma a munkából élők harmada a minimálbér környékén keres. Az ezeket terhelő személyi jövedelemadót el fogjuk engedni ennek a több mint másfél millió embernek.
A program megvalósulásáért aláírásgyűjtő kampányba kezdett szombaton a Momentum, „Ellopták? Vegyük vissza – veletek közösen!” címmel.
(Kiemelt kép: Fekete-Győr András Facebook-oldala)