Alábecsülték a növényvédőszerek veszélyességét – veszélyben a méhpopuláció

A globális élelmiszer-ellátást fenyegeti a méhek pusztulása.

2021. augusztus 5., 13:30

Szerző:

Jelentősen alábecsülték a mezőgazdaságban használt növényvédőszerek méhpusztulás okozó hatását. Ezáltal nagyban hozzájárulva korunk egyik legnagyobb ökológiai veszélyének eszkalálódásához – írta az MTI, a Nature című tudományos folyóirat friss publikációja alapján.

A méhek és más beporzók létfontosságúak a termény és a vadon élőhelyei számára, a világszerte mezőgazdasági művelésbe bevont növények 75 százaléka függ a beporzóktól. A elmúlt években olyan mértékben csökkent a méhpopulációk száma, amely a jövőben jelentős problémát idézhet elő az élelmiszer ellátásban. Az elmúlt 20 év mintegy 90 tanulmányának egy új metaelemzésében a kutatók megvizsgálták a mezőgazdasági vegyszerek, a paraziták és az alultápláltság kölcsönhatását a méhek viselkedésére és egészségére. Eredményeik alapján ezek a tényezők negatív hatással bírnak a méhek egészégügyi állapotára, nagyban hozzájárulva pusztulásuk mértékéhez.

Azt is kimutatták, hogy az egyes növényvédőszerek keverése tovább növeli veszélyességüket. „Ha nem sikerül orvosolni ezt, és a méhek továbbra ki lesznek téve a többszörös antropogén (ember által előidézett) stressztényezőknek, az a méhpopulációk és beporzási szolgáltatásaik folytonos csökkenéséhez vezet, ami az ember és az ökoszisztéma egészségének károsodását okozza" - foglalták össze következtetéseiket a kutatók.

A Nature-ben megjelent önálló kommentárjában Adam Vanbergen, a franciaországi Nemzeti Mezőgazdasági, Élelmiszer- és Környezetkutató Intézet szakembere emlékeztetett arra, hogy a méheket súlyosan veszélyeztetik a gomba-és rovarölőszerek, valamint a vadvirágok pollenjeinek és nektárjának  csökkenése. Továbbá az irányított tenyésztés ipari mértékű alkalmazása szintén növeli a beporzók kitettségét a parazitáknak és a betegségeknek. Korábban, 2019-ben a kutatók már megállapították, hogy nem csak a méhek, de a rovarfajok mintegy felének csökken a populációja világszerte. Előrejelzéseik alapján a század végére egyharmaduk teljesen eltűnhet. Minden hatodik faj pedig már kihalt a világ egyes térségeiben. Pusztulásuk oka egyértelműen az emberi tevékenység, az élőhely elvesztése és a növényvédőszerek használata.

(Kiemelt kép: Méh virágport gyűjt napraforgóról Csikóstőttős határában 2021. július 12-én. Fotó: Varga György / MTI)

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.