Ma van Áder János utolsó napja

Ma búcsúzik hivatalától Áder János, a  hetedik államfő a rendszerváltás óta, aki – hasonlóan az elődjéhez – aláírni szeretett. Meg horgászni. 

2022. május 9., 08:40

Szerző:

A kétszer kitöltött ötéves ciklusát követően Áder János köztársasági elnök hétfőn távozik hivatalából. A rendszerváltoztatás hetedik államfője megbízatása alatt mindvégig szilárdan küzdött a környezetvédelem ügyéért, de közben a társadalmi, szociális és egészségügyi feszültségek mellett sem ment el szó nélkül – emlékezik meg róla a kormánypárti Híradó. Szociális érzékenységét jelzi, hogy a koronavírus-járvány következtében árván vagy félárván maradt gyermekek megsegítése érdekében feleségével együtt tavaly májusban létrehozta a Regőczi István Alapítványt.

A Telex mást emel ki Áder elmúlt tíz évéből: a Fidesz egykori frakcióvezetője a 2012-es megválasztása után még néha szeretett borsot törni Orbán Viktorék orra alá, de egy idő után már szinte minden törvényt aláírt, amit elé tettek. Sosem kellett más kormány alatt dolgoznia, a tüntetők szavát nem hallotta meg, kényes témákban szívesebben hallgatott, a konfrontálódás helyett pedig inkább a pecázást választotta. Búslakodni viszont ezután sem lesz oka: szép nyugdíj és felújított budai villa várja. 

Elődje, Schmitt Pál legendásan aláírt mindent, amit elé raktak. Ezzel szemben néha úgy tűnt, Áder – főképp inkább eleinte – nem akar mindig együtt mozogni volt pártjával. Bár száz hibás törvényt azért nem talált, a Magyar Nemzetnek adott interjúban azt mondta:

  • 37-szer vétózott meg törvényt, ebből 28-at az első ciklusában, és csak kilencet a másodikban; 
  • nyolcszor fordult valamilyen törvény miatt az Alkotmánybírósághoz, ötször 2012 és 2017 között, háromszor pedig utána.


Mindezek alapján nem lehet azt mondani, hogy államfői karrierje alatt igazán nagy galibát okozott volna Orbán Viktornak – vonta le a konzekvenciát a Telex. A legtöbbször ráadásul csak valami formai hiányosságot kifogásolt, tartalmit nem. Áder azért aláírni szeretett a legjobban, és a legtöbbször nem hatották meg az ablaka alatti tüntetések és a „bajszos szarozások”.

Csont nélkül aláírta például 2013-ban az Alaptörvény negyedik módosítását, amibe

bekerültek korábban alkotmányellenesnek minősített rendelkezések, mindezekkel pedig az alapjogok védelme és az Alkotmánybíróság jogkörei is sérültek.

Szó volt még ebben az egyetemi hallgatók röghöz kötéséről és a hajléktalanok kriminalizálásáról is. De törvénybe iktatták, hogy a családot a házasság és a szülő-gyerek viszony jelenti, ezzel pedig kimondták, hogy a gyerektelen vagy azonos nemű párok nem illenek bele a család fogalmába Magyarországon. Akkor Áder úgy nyilatkozott, jogilag nem tehetett mást, mint hogy aláírja.

Évekkel később viszont már csendben írta alá az Alaptörvény hetedik módosítását. Akkor épp a „Stop, Soros!” törvénycsomag került bele, ami az illegális bevándorlást büntette. De ugyanúgy aláírta a paksi bővítést is 2014-ben. A legelső tervek szerint az első blokk 2023-ban kezdett volna el működni, de az orosz hitelből épülő új blokkok azóta is arra várnak, hogy felhúzzák őket.

Orbán Viktor bizalma az évek alatt néha megcsappanhatott, de el nem tűnt, mert 2017-ben újra Ádert választották köztársasági elnöknek, attól kezdve pedig az államfő nagyüzemben nyomta az aláírásokat. Még abban az évben

aláírta a lex CEU-t,

amivel ellehetetlenítették az egyetem budapesti működését. A kommunikációban itt is felbukkant Soros György neve. Ugyanabban az évben átment rajta a civiltörvény is, eszerint a „külföldről támogatott szervezet” minősítést kellett használniuk azoknak a civil szervezeteknek, amelyek külföldről kaptak legalább 7,2 millió forintos támogatást. A kampányt szintén Soros Györgyre húzták fel. Ezt végül 2021-ben a kormánynak vissza kellett vonnia, mert azt az uniós joggal összeegyeztethetetlennek nyilvánították. A Fidesz ehelyett gyorsan el is fogadott egy új civiltörvényt. 

Annak is örülhet, hogy bár most elköszön a munkától, azért lesz miből csalit vennie: több tízmilliónyi megtakarítással búcsúzik. Ráadásul elnökhöz képest elég fiatalon, 63 évesen megy nyugdíjba – elődeit épp ebben az érett korban választották köztársasági elnökké. Búslakodásra sem lesz oka: 4,4 milliós nyugdíjat is fog kapni a budai villa mellé, ahol élete végéig lakhat, és amit az Átlátszó szerint közel egymilliárd forintért újítottak fel neki. A stafétabotot most átadja a szintén Fidesz által kitermelt új államfőnek, Novák Katalinnak.

(Kiemelt kép: Áder János köztársasági elnök egy kifogott hallal a Magyar Horgászat Nagyköveteinek VII. találkozóján és horgászversenyén, a Magyar Országos Horgász Szövetség rendezvényén Székesfehérváron, a palotavárosi tavaknál 2019. május 23-án. MTI/Koszticsák Szilárd)