Áder ellen tüntetett az Együtt

Esküt tett a köztársasági elnökként újraválasztott Áder János. Közben a Kossuth téren az Együtt tüntetést tartott.

2017. május 8., 14:11

Több alkalommal bebizonyította, hogy nem képviseli a nemzet egységét - mondta a demonstráción Áderről Juhász Péter, az Együtt elnöke, aki szerint az államfő ahelyett, hogy az állampolgárok szabadságát védelmezné, olyan törvényeket ír alá, amik a szabadságot korlátozását szolgálják.

Fotók: Merész Márton

A Parlamentben az ünnepélyes eskütételt a történelmi zászlók behozatala és a Himnusz eléneklése után tartották - amelyen a képviselők mellett jelen voltak korábbi közjogi méltóságok is -, ezután a köztársasági elnök aláírta az esküokmányt, majd fogadta a gratulációkat. Ennek során Szél Bernadett, az LMP frakcióvezetője átadott neki egy, a paksi atomerőmű-bővítésről szóló népszavazás mellett érvelő dokumentumot. Az eskütételen az MSZP képviselői nem vettek részt.

Fotó: MTI

Az újraválasztását követő ünnepélyes eskütétele alkalmából elmondott beszédében drámai mértékűnek nevezte a politikai közbeszéd állapotának romlását Áder János. "Ha így megy tovább, mindent lerombolunk abból, amit 1990 óta közösen felépítettünk. Mindent megkérdőjelezünk. Minden - akárcsak hallgatólagos - megállapodást semmibe veszünk. Minden határt átlépünk" - mondta.

Hozzátette, ha van szándék arra, hogy ne így legyen, akkor az 1867-es kiegyezés olyan történelmi példa, "amiből erőt meríthetünk a cselekvéshez". Bár Kossuth, Széchenyi, Deák véleménye eltért bizonyos kérdésekben, az nem vitatható, hogy mindig a "haza üdve" lebegett a szemük előtt, és érveiket a másik iránti tisztelet hangján ütköztették.

Áder János egyetértést javasolt abban a három kérdésben, hogy mindannyian Európa polgárai vagyunk, mindannyian a magyar nemzethez tartozunk, és mindannyian tisztességes, becsületes, nyugodt életre vágyunk. Óva intett attól, hogy a közszereplők családtagjai, főként a gyermekek a politikai diskurzus részei legyenek - írja az MTI.